PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır? SEO Analiz

Bir web sitesi için hız çok önemlidir. Google'ın bunu gerçek bir sıralama faktörü haline getirmesi çok önemli. Zamanla Google, geliştiriciler ve web yöneticileri için bir dizi araç sağlayarak web sitelerinin yüklenme hızını artırmak için harekete geçti. Bu araçlardan biri de Google Lighthouse.

PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır? SEO Analiz
11 Şubat 2022 - 01:43 - Güncelleme: 13 Şubat 2022 - 00:13
Ancak Google'ın sunduğu bu PageSpeed ​​Insights Aracı gerçekte nasıl çalışıyor? Ve daha da önemlisi, sayfa hızı SEO'yu etkiler mi? Bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulacaksınız.
sayfa hızı SEO'yu etkiler mi?
 
PageSpeed ​​Insights Tool geçmişte çok iyi değildi. Oradaki bilgilerin çoğu başka bir yerde nispeten kolay bulunabilir ve hızın kendisini tam olarak göstermiyordu. Ancak, Google yakın zamanda aracı güncelledi ve çok daha iyi. Ne yazık ki, anlamak da çok daha zor. PageSpeed ​​Insights hız testinizi yapın.
 
Bununla birlikte, bu araç , aslında Lighthouse tarafından desteklenen, ancak bilgileri bir web sayfasında takip etmesi kolay bir biçimde sağlayan PageSpeed ​​Insights aracılığıyla SEO'lar arasında popüler hale geldi . SEO Analiz Araçları
 
 1. Google PageSpeed ​​Insights Nedir?
  1. Mobil ve Masaüstü
  2. Aslında sayfa hızı nedir?
 2. PageSpeed ​​Insights SEO'yu Etkiler mi? 100/100 Puan Gerekli mi?
 3. PageSpeed ​​Insights Metrikleri
  1. Saha ve Laboratuvar Verileri (Performans Metrikleri)
  2. Fırsatlar ve Teşhis
 4. PageSpeed ​​Insights Puanı Nasıl Hesaplanır?
 5. PageSpeed ​​Insights Puanını İyileştirmede Önemli Noktalar
  1. Sunucu yanıt süresi
  2. Görüntü sıkıştırma
  3. HTML ve CSS Yapısı
  4. Küçültme ve Komut Dosyası Sıkıştırma
  5. Önbellek Politikası
  6. Hafif Tema ve Eklentiler
 6. PageSpeed ​​Insights Puanını Toplu Kontrol Etme
 7. Site Hızını Ölçmek ve Geliştirmek için Diğer Araçlar
  1. Pingdom
  2. GT-Metriks
  3. mod_pagespeed
  4. Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)
 

Google PageSpeed ​​Insights Nedir?

 
PageSpeed ​​Insights, Google tarafından sağlanan ve sitelerdeki web performansı sorunlarını belirlemek için kullanılan çevrimiçi bir araçtır. Çoğunlukla teknik SEO sorunlarıyla ilgili olsa da, araçlar siteyi Kullanıcı Deneyimi ve erişilebilirlik açısından da analiz eder. PageSpeed ​​Insights hız çok önemli.
 
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresini ziyaret ederek PageSpeed ​​Insights'a erişebilirsiniz .
 
PageSpeed ​​Insights Ana Sayfası

 
URL'yi buraya girebilirsiniz ve birkaç saniye sonra araç, web sitenizin performansıyla ilgili bazı sonuçların bulunduğu bir sayfa döndürür. En üstte, birden fazla faktörün ortalaması olan genel bir puan olacaktır. Aşağıda hızınızı gerçekten neyin etkilediği hakkında ayrıntılı bilgi göreceksiniz.
 
Ancak, Google tarafından sağlanan tek PageSpeed ​​aracı değildir. Ayrıca, bu hız sorunlarını çözmek için kullanılan bir sunucu modülü olan mod_pagespeed ve Chrome'un kendisinde bulunan tam teşekküllü Lighthouse (her şeye güç veren site analiz aracı) vardır. Google'ın PageSpeed ​​Insights'ı ile ilgili bir dizi Chrome Uzantısı da vardır.
 
Bu makale boyunca hepsi hakkında kısaca tartışacağız, ancak çoğu SEO'nun bir web sitesini kontrol ederken kullandığı en kullanışlı araç gibi göründüğü için esas olarak PageSpeed ​​Insights'a odaklanacağız.
 

Mobil ve Masaüstü

 
Test etmek için bir sayfa eklediğinizde, Google iki puan verir: biri mobil sürüm için, diğeri masaüstü sürümü için.
 
Başlangıçta, Sayfa Hızı Aracı, Masaüstü sürümü için yalnızca bir puan verdi. Ancak son zamanlarda mobil kullanım giderek daha popüler hale geldi. 2018 itibariyle, arama motoru kullanıcılarının %50'den fazlası mobil cihazlarda arama yapıyor. Seo Analiz Google mobil öncelikli dizine geçtiğinden, mobil sürümleri önce hız açısından test etmeleri de mantıklıydı. PageSpeed ​​Insights ile analiz araçlarıyla kontrol edin.

PageSpeed ​​Mobil ve Masaüstü Karşılaştırması
 
Ancak duyarlı bir tasarımınız varsa, bu sürümlerin çoğunlukla aynı olduğunu düşünebilirsiniz.
 
Eğer öyleyse, neden farklı puanları var?
 
Mobil:  PageSpeed ​​Insights aracını kullandığınızda, alacağınız ilk sonuç mobil hız içindir. Bu, web sitenizin bir mobil bağlantıda, muhtemelen 4G bağlantısıyla test edildiği anlamına gelir, çünkü en azından ABD'de en yaygın hız olarak görünmektedir.
 
Mobil Ağ Kapsamı
https://www.uscellular.com/coverage-map/voice-and-data-maps.html
 
Ancak, dünyadaki birçok mobil kullanıcının hala yalnızca 3G sinyali aldığını ve daha yavaş bağlantı hızlarına sahip olmalarına rağmen web sitesinin gerçekten hızlı yüklenmesini beklediklerini unutmayın.
 
Ve işte sorun. Her zaman sitenizle ilgili değil, daha çok bağlantının hızıyla ilgili. Gerçekte bağlantı hızı yavaşken siteniz yavaşmış gibi görünebilir.
 
Masaüstü:  Masaüstünde, bağlantı hızı daha yüksek olduğu için puan daha yüksektir. Bu sadece ışık ve fiber optik ile olan şey. Tabii ki Birleşik Krallık'ta yaşamıyorsanız ve hala bardaklarınız ve ip internetiniz yoksa.
 
Bu nedenle web sitesi aynı testten geçer, ancak çoğunlukla farklı olan bağlantı hızıdır. PageSpeed ​​Insights çok hızlı olmalı.
 
Bu nedenle mobil cihazlar genellikle daha yavaş bağlantılara sahip olduğundan mobil cihazlar önce gelir. 5G ile işler değişebilir, ancak o zamana kadar mobil cihazlar için site hızınızı artırmaya odaklandığınızdan emin olun.
 

Sayfa Hızı tam olarak nedir? (PageSpeed ​​Insights)

 
Tamam, aracın ne yaptığını biliyoruz: sitenizin ne kadar hızlı olduğunu düşündüğüne göre bir puan verir. Ancak sayfa hızı tam olarak nedir?
 
Sayfa Hızı, tek bir sayfanın web sitenize yüklenme hızıdır. Görüntüler ve komut dosyaları gibi faktörler nedeniyle farklı sayfaların farklı hızları olabilir.
 
Ama hız görecelidir. Web sitesinin performansı, sunucunun performansı, bulunduğunuz belirli web sayfası, bağlantı türü, kullanıcının internet servis sağlayıcısı, internet paketi, cihazın işlem gücü, Tarayıcı, kullanıcının ne olduğu gibi pek çok faktöre bağlıdır. o noktada ne yapıyor, kaç tane uygulama çalışıyor vb.
 
Ancak bizler ancak çalışabildiğimiz şeylerle yani web sitemiz ve sunucumuzla çalışabiliriz. Gerisi üzerinde gerçekten kontrolümüz yok.
 
İşleri yoluna koymak için, sayfa hızı PageSpeed ​​Insights'ın sunduğu gibi bir puan değildir. Bir web sayfasının yüklenme süresidir ve saniyelerle ölçülür. Önemli olan bu.
 
Bu nedenle, Google PageSpeed ​​Insights geçmişte çok iyi değildi. Web sitenizin gerçekte ne kadar hızlı yüklendiği hakkında size tam olarak bilgi vermedi. Sadece puanlar.
 
İşte bu yüzden bu yeni sürüm çok iyi. Eski sürümdeki iyi şeyleri korurken, gerçek yükleme hızı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söyler.
 
Yükleme süresinde elbette farklı ilgi noktaları var. Örneğin, başlangıçta kullanılmaları gerekmediğinden bazı komut dosyalarını sona doğru çalıştırmak isteyebilirsiniz.
 
Yüklemeyi bitirmeleri çok zaman alabilir, bu nedenle toplam yükleme süresi daha uzun olabilir. Ancak site o zamana kadar kullanılabilirse, bu çok büyük bir sorun değil.
Hızlı Web Sitesi Yükleme Hızı
 
Örneğin, bir çıkış amacı açılır komut dosyası çalıştırmak istediğinizi varsayalım. Bu komut dosyasının yüklenmesi varsayımsal olarak 5-10 saniye sürer. Ancak bunu ancak yaklaşık 20-30 saniye sonra kullanıcıya göstermek istiyorsunuz.
 
Komut dosyanızı hemen çalıştırmaya başlarsanız, kullanıcının görmesi gereken ilk şey: ekranın üst kısmındaki içerik gibi diğer önemli öğeleri yüklemeyi erteleyebilirsiniz. Bu, özellikle gelecekte yaklaşık 20-30 saniyeye kadar bu komut dosyasını kullanmayacağınız için çok kötü olurdu. PageSpeed ​​Insights Araçları ile kontrol etmede fayfa var.
 
Böylece, kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmak için hayati önem taşıyan her şeyden sonra betiği yüklemeyi erteleyebilirsiniz.
 
Ancak, menüyü çalıştıran veya web sitesinin kullanılabilirliği için hayati önem taşıyan bir komut dosyanız varsa, onu sonuna kadar yüklemek istemeyebilirsiniz. Kullanıcı, diğer her şey yüklenmeden önce bu işleve erişemeyeceğinden, bu, deneyimi mahveder.
 

Sayfa Hızı SEO'yu Etkiler mi? 100/100 Insights Puanı Gerekli mi?

 
Basit cevap, sayfa hızının SEO'yu etkilemesidir. Sayfa hızı, Google'ın Algoritma Hız Güncellemesinden bu yana daha iyi bilinen bir gerçek olan doğrudan bir sıralama faktörüdür. Ancak hız, hemen çıkma oranını artırarak ve bekleme süresini azaltarak sıralamaları dolaylı olarak da etkileyebilirPageSpeed ​​Insights hızı google gözünde büyük bir değer kazandırıyor.
 
 
Google'da kullanıcılar önce gelir. Google tarafından yapılan araştırmalar, ortalama 3G yükleme hızının çok yavaş olduğunu gösteriyor. Ayrıca kullanıcıların siteden yaklaşık 3 saniye sonra ayrıldığını gösterirler. Bu, deneyimlerinin kötü olduğu ve Google'ın kötü kullanıcı deneyimi sağlayan siteleri sıralamaktan hoşlanmadığı anlamına gelir.
 
3G Site Hızı

 
Hatırlamanız gereken şey, hızın 0'dan 100'e kadar puanlarla değil, saniyelerle ölçüldüğüdür. PageSpeed ​​Insights hızı artırmanıza yardımcı olan bir araç olsa da, buradaki puanın gerçek dünyada mutlaka bir anlamı yoktur.
 
Yine de Sayfa Hızı Puanını yükseltmek önemlidir.
 
Niye ya?
 
Çünkü Google ile, oradaki puanın bir sıralama faktörü olarak kullanılıp kullanılmadığından emin değiliz. Google saniye kullanır mı? Puanı kullanıyor mu? Kim bilir…
 
Ancak, mükemmel sayfa hızı puanına sahip sitelerin kötü sıralandığını ve puanı 50'nin altında olan web sitelerinin çok iyi sıralandığını gördüm (#youtube).
 
Ancak, Google'ın bu testleri nasıl yaptığını hesaba katmanız gerekiyor. Testlerin nereden yapıldığını bilmiyoruz. Sunucunuz Romanya'dan mı ve Google, onu ABD'de bir 3G bağlantısıyla mı test ediyor? O zaman, açıkçası düşük hızlar bekleyebilirsiniz.
 
 
Ancak yalnızca kullanıcının iyiliği için yükleme süresini ilk sıraya koyun. Ve bunu test etmek için yalnızca PageSpeed ​​Insights'ı kullanmayın. Sona sadık kalın ve size web sitenizin farklı konumlardan yüklenme hızını test etmek için kullanabileceğiniz birkaç araç göstereceğim. SEO Analiz Araçları.
 
Bazen Google kendisiyle çelişir!
 
Örneğin, Google PageSpeed ​​Insights, Google Analytics komut dosyası oluşturma engellemesini dikkate alır; bu, onu daha sonra altbilgiye yüklemeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak Google Analytics, komut dosyasının web sitenizin bölümüne yerleştirilmesi gerektiğini oldukça net bir şekilde belirtir, aksi takdirde düzgün çalışmaz ve başlangıçta geçerli bir yükleme olarak kabul edilmez.
 
Böylece PageSpeed ​​Insights'ta küçük bir puan alırsınız… Google'ın dediğini yaparak… Google tarafından böyle yapmamanız gerektiğinin söylenmesi için. Konuyu anladın.
 
Ayrıca, analytics.js dosyasını sunucunuzda saklamadığınız sürece komut dosyasını düzgün şekilde önbelleğe alamazsınız. Bu açıkça Google Analytics'in önermediği bir şey. Aynı zamanda bakım için cehennemdir, çünkü Google Analytics JavaScript dosyası her güncelleme aldığında, onu sitenizde de güncellemeniz gerekir.
 
Bu, elbette, yalnızca Google araçları ve komut dosyalarıyla değil, üzerinde kontrolünüz olmayan herhangi bir üçüncü taraf komut dosyasıyla olur.
 
Savunmamızda, Google'a ait olan ve teorik olarak bir örnek teşkil etmesi gereken YouTube bile, en azından bu makaleyi yazarken oldukça yavaş bir PageSpeed ​​Insights puanına sahip.
 
Yavaş YouTube Sayfa Hızı


Ancak bu, sitenin yavaş yüklendiği anlamına gelmez. Alan verilerinin (YouTube'da olduğu gibi bol miktarda var), sitenin neredeyse 4 saniyede yüklendiğini söylediğini görebilirsiniz, bu aslında kötü değil, son zamanlarda YouTube'un küçük resimlerde video önizlemeleri sağladığı düşünülürse. SEO Analiz Araçları ile sizde kendi sayfanızı kontrol edebilirsiniz.
 
Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine dair daha basit bir açıklama elde etmek için sitenizi https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-gb/feature/testmysite/ ile de test edebilirsiniz!
 
Think With Google'ın Mobil Hızını Test Edin

 
Diğer işletmemizin web sitesi BrandMentions, yukarıda da görebileceğiniz gibi 4G bağlantısında 2 saniyenin altında yükleniyor. Bunu oldukça iyi görürdük. Elbette, iyileştirme için her zaman yer vardır. Google standartlarına göre... bu ortalama.
 
Bununla birlikte, Google, 3 saniyeden biraz fazla bir sürede yüklenmesine rağmen, bilişsel SEO'nun web sitesi hızını yavaş buluyor gibi görünüyor; bu, kullandığımız 3. taraf araçların miktarı göz önüne alındığında hala oldukça hızlı.
 
Bilişsel Seo

Hızlı sayılmak için 1 saniyenin altına inmeniz gerektiğini unutmayın! Bunu yapmak için, muhtemelen 3. taraf eklentileri veya süslü açılır pencereleri olmayan çok basit bir siteye ihtiyacınız olacak. Gerçekten biraz dijital pazarlama yapmak istiyorsanız kolay değil.
 
Dolayısıyla evet, yükleme hızı SEO için önemlidir, ancak mükemmel bir PageSpeed ​​Insights puanı önemli değildir. Web siteniz yaklaşık 3 saniye içinde yüklendiği sürece, çoğu kullanıcı için sorun yaşamazsınız.
 

PageSpeed ​​Insights Metrikleri

 
Site hızını pek çok şey etkileyebileceğinden, Google, sorunların daha iyi anlaşılması için PageSpeed ​​Insights Tool'da her şeyi farklı kategorilere ayırır.
 
Bu, Google'ın hızı tam olarak en çok neyin etkilediğini size gösteren bir tür önceliklendirme sağladığı için yararlıdır. SEO Analiz/seo-analiz/ çok önemli bir kontroldür.
 

Saha ve Laboratuvar Verileri

 
Bunlar aslında yararlı olan yeni metriklerdir. İki kategoriye ayrılırlar: saha ve laboratuvar verileri.
 
Google tarafından Chrome veya diğer veri sağlayıcılar aracılığıyla gerçek kullanıcılardan alınan veriler olduğundan, gerçek dünyada önemli olan alan verileridir .
 
Elbette, bu bir ortalamadır ve Google henüz yeterli veriye sahip değilse size bildirir.
 
Origin Özeti  , bir bütün olarak sitenin hızının ortalamasını gösterir. Bu şekilde, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporunda sayfanızın siteye göre durumu ve sitenin diğer sitelere göre durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 
Laboratuar verileri , yine de yararlı olsa da, kontrollü bir ortamdan toplandığı için daha az önemli olarak kabul edilebilir. Bu, tek bir bağlantı üzerinden test edildiği ve birden çok kullanıcıdan veri toplamadığı anlamına gelir.
 
Laboratuar verileri, aslında Google sayfa hızı puanını oluşturan şeydir.
 
Google her zaman saha verilerine sahip olmadığı için, sitenizi analiz etmek için yerinde gerçekleştirilen laboratuvar verilerini kullanır.
 
First Contentful Paint , kullanıcıların web sayfanızda ilk kez bir şey gördüğü anı temsil eder. Görüntü dizisine bakarsanız, gerçekte nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz:
 
İlk İçerikli Boya


Gördüğünüz gibi, sayfa tam olarak oluşturulmadı, orada bir şey görüntülendi.
 
İlk Anlamlı Boya  , yukarıdaki sonuçları örnek alacak olursak, ikinci adım diyelim. Kullanıcının içeriğin ilk parçasını gerçekten anlayabileceği noktayı temsil eder. Örneğin, yalnızca renkler ve arka planlar yerine bazı okunabilir metinler veya bir resim görüntülenir.
 
Hız Endeksi daha karmaşık bir ölçümdür. Web sitenizdeki öğelerin ne kadar hızlı görünür şekilde doldurulduğunu ölçer. Ne kadar hızlı görünmeye başlarlarsa o kadar iyi. Saniye cinsinden de ölçüldüğü için burada daha düşük bir puan arıyorsunuz.
 
First CPU Idle  , sitenin kullanıcının ilk girdisini işleyebilmesi için yeterli bilgiyi yüklediği noktayı temsil eder. Örneğin, site yeterince alakalı bilgi yüklemediyse, kullanıcı öğelere dokunabilir veya aşağı kaydırabilir ancak hiçbir şey olmaz.
 
Etkileşim Zamanı  , web sitesinin tamamen etkileşimli olduğu bir sonraki seviyedir. Bu, her şeyin cihazın hafızasına yüklendiği ve artık kullanıma hazır olduğu anlamına gelir.
 
Maksimum Potansiyel İlk Giriş Gecikmesi  , bir kullanıcının tarayıcılarla etkileşime girdiği noktadan tarayıcının yanıt verdiği noktaya kadar yaşadığı gecikmedir. Bu, sayfa hızı puanını etkilemeyen tek performans ölçüsüdür.
 
 

Fırsatlar ve Teşhis

 
Fırsatlar bölümü, sitenizde neleri iyileştirebileceğiniz konusunda bilgi sağlar. Ayrıca, her sorunun yükleme sürenizi ne kadar etkilediğine ve görevlerinizi nasıl önceliklendirmeniz gerektiğine dair bir tahminde bulunur.
 
Her birinin üzerinden geçmek aşırıya kaçmak olurdu. Ancak, her ölçümün altında, bölümü genişletmek için kullanabileceğiniz küçük bir ok bulunur.
 
Sayfa Hızı Fırsatları ve Teşhis


Orada, sitenizin hızını artırmak için her bir öneri ve sorunun nasıl çözüleceği hakkında bilgi bulacaksınız. En büyük sorunlara neden olan öğelerin genel olarak resimler ve 3. taraf komut dosyaları olduğunu fark edeceksiniz. SEO Analiz Araçları ile sitenizi adım adım kontrol edin.
 
Geçti Denetimler bölümü , web sayfanızda zaten iyi yaptığınız şeylerin listesidir. Temel olarak, hem Fırsatlar hem de Teşhis bölümlerinden Google'ın parametrelerine uyan öğeleri gösterecektir.
 
Bu listede ne kadar çok varsa, o kadar iyi!
 

PageSpeed ​​Insights Puanı Nasıl Hesaplanır?

 
PageSpeed ​​Insights Tool'da pek çok şey görseniz de, puan aslında yalnızca Lab Verileri bölümündeki saniyeler kullanılarak hesaplanır. Yakından okursanız, "Bu metrikler Performans puanını doğrudan etkilemez" mesajını gerçekten görebileceksiniz. Fırsatlar ve Teşhis altında.
 
Laboratuvar Verilerindeki metriklere performans metrikleri denir. 6 tane var ve onları yukarıda sunduk. Her metrik 0 ile 100 arasında bir puan alır. Her metriğin puanı hesaplamada farklı bir ağırlığı vardır.
 
3 – İlk içerikli boyama
1 – İlk anlamlı boyama
2 – İlk işlemci boşta
5 – Etkileşime geçme süresi
4 – Hız endeksi
0 – Tahmini giriş gecikmesi

 
Önem sırasına göre, bunlar şu şekilde listelenir: Etkileşim Süresi, Hız İndeksi, İlk İçerikli Boyama, İlk CPU Boşta, İlk Anlamlı Boyama ve Tahmini Girdi Gecikmesi, aslında skor üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
 
Skorlar Log-normal dağılım algoritmalarına dayanmaktadır, bu yüzden tavşan deliğine fazla girmeyelim. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu sayfayı okuyabilirsiniz .
 
Google ayrıca, puanın gerçekte nasıl oluşturulduğunu görmek için kullanabileceğiniz bir Sayfa dosyası da koydu. Excel işlevlerini biliyorsanız, her şeyin nasıl çalıştığını tersine mühendislik yapabilirsiniz. Bu dosyayı buradan indirebilirsiniz , ancak düzenlemeden önce kendi kopyanızı (Dosya -> Kendi kopyanızı oluşturun) yapmanız gerekir. Lighthouse v5 için de bir sürüm var .
 
Sayfa Hızı Puan Hesaplayıcı


Basit terimlerle ifade etmek gerekirse, İlk İçerikli Boyama, puanı İlk Anlamlı Boyama'dan daha fazla etkiler ve bu böyle devam eder.
 
Niye ya? Muhtemelen, ekranda hiçbir şey görüntülenmezse, kullanıcının web sitenizden ayrılma olasılığı daha yüksektir. Bir şey gösterirseniz, geri kalanını teslim almak için biraz zaman kazanırsınız.
 
Puanlar nihayetinde Yavaş  (0-49), Ortalama  (50-89) ve İyi (90-100) olmak üzere 3 kategoriye ayrılır . Ardından, web siteniz için nihai puan olarak bir ortalama oluşturulur.
 
Genel olarak, 50 yaşın altındaysanız, düzeltilmesi gereken bazı sorunlarınız vardır! Ama yine de siteniz yaklaşık 3 saniye içinde yüklenirse ter dökmeyin.
 

PageSpeed ​​Insights Puanını İyileştirmede Önemli Noktalar

 
Oradaki her şey sindirimi biraz zor olabilir. Anladık. Büyük olasılıkla, her şeyi çözemeyeceksiniz! %100 puan almanın önemli olmadığını eledik. Bununla birlikte, sitenizin gözle görülür şekilde daha hızlı yüklenmesini sağlayacak temel unsurlar şunlardır.
 
Uyarı: Bu iyileştirmeleri gerçekleştirmeden önce hem dosyalarınızın hem de veritabanınızın yedeğini alın. Web sitenizi bozabilirler ve önceki bir sürüme geri dönebildiğinizden emin olmanız gerekir!
 

Sunucu yanıt süresi

 
Sunucu, kendinizi gerçekten geliştiremeyeceğiniz bir şeydir. Ya iyiniz var ya da kötü. Onu iyileştirmek için, fiziksel makineye sahip değilseniz, üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltmanız veya her ikisi de üzerinde kontrolünüz olmayan donanımını iyileştirmeniz gerekir. Bunu nereden bulabilirim derseniz SEO Analiz araçlarıyla görebilirsiniz.
 
Bu yüzden ilk etapta iyi bir sunucuya sahip olmak önemlidir. Ama iyi bir sunucuyu nasıl seçersiniz ?
 
Google'da iyi sıralanan herhangi bir barındırma şirketi iyi hizmetler sunmalıdır. Ancak, test etmek size kalmış. En iyi tavsiye? Çoğunlukla yerel SEO'ya odaklanıyorsanız, yerel bir sunucu seçin. Örneğin, hedef kitlenizin çoğu İtalya'da yaşıyorsa, veri merkezi İtalya'da olan bir sunucu seçin.
 
Veri merkezi tamamen ABD'deyse, bilgilerin hedef kitlenize ulaşmadan önce büyük bir mesafe kat etmesi gerekecektir.
 
Barındırma sağlayıcısının kendi web sitesini her zaman PageSpeed ​​Insights ile test edebilir ve TTFB'lerini (İlk Bayt Süresi) veya Sunucu Yanıt Süresini arayabilirsiniz. Geçti Denetimler bölümündeyse, iyi bir barındırma sağlayıcınız olduğunu bilirsiniz.
 
Hızlı Sunucu TTFB

Ancak, barındırma sağlayıcısının gerçek müşterisi olan birini tanıyorsanız, hızı orada test edebilirsiniz.
 
Gerçekçi olarak, ev sahibinin kendi web sitesi muhtemelen özel bir sunucuda olacak, siteniz ise paylaşılan bir barındırma paketinde olacaktır. Bu, bilgisayarın CPU ve internet bant genişliğini diğer web siteleriyle paylaşacağınız anlamına gelir.
 
Bir istemciden gerçek bir siteyi test edebiliyorsanız, bu harika. İncelemelere göz atabilir ve müşteriler bulabilir veya destek ekibinden bir tane sağlamasını isteyebilirsiniz.
 

Görüntü sıkıştırma

 
Genel olarak, görseller web sitelerinin en büyük sorunudur. Büyükler ve indirmeleri çok zaman alıyor. 
 
Görüntülerle ilgili iki tür sorun vardır. İlki, piksel cinsinden gerçek görüntü boyutuna karşı ekran boyutu ve ikincisi ise disk boyutudur.
 
Disk Boyutu: Bir görüntü sabit diskte veya SSD'de ne kadar fazla fiziksel alan kaplarsa, indirme işlemi o kadar fazla olur. 100 KB, 1000 KB'den (1MB) çok daha hızlı indirecektir. Blog gönderinizde buna benzer 10 görsel varsa sitenizin çok yavaş yüklenmesini bekleyin. SEO Analiz araçları ile çok iyi kontrol ederek sorunlarınızı mutlaka bulup, Seo da büyük bir etken olduğunu unutmayın.
 
Resimlerinizi optimize etmek için WP Smush kullanabilirsiniz  . Görüntüleri kaliteden ödün vermeden sıkıştıracak bir eklentidir. Bu, kalitedeki farkı fark etmeden 1000×1000 piksellik bir görüntüyü 200 KB'den 150 KB'ye küçültebileceğiniz ve böylece %25 daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğiniz anlamına gelir.
 
WP Sıkıştır

 
Ekran Boyutu: Ekran boyutu, bir görüntünün görüntülendiği boyuttur. Örneğin, aşağıdaki resim 300×300 pikselde görüntüleniyor.

Görüntülerin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için, öncelikle gösterileceğinden daha büyük bir görüntü kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Örneğin, CSS ile 300×300 pikselde biçimlendirilmiş bir HTML bölümünüz varsa, ancak kaynağa 1000×1000 piksellik bir görüntü yüklerseniz, o 700×700 piksel için yükleme süresi kaybedersiniz.
 
Bunun nedeni, Tarayıcının 1000×1000 piksellik görüntüyü indirmesi ve ardından onu 300×300 piksele küçültmesi gerekmesidir. Bu, hem indirme hem de küçültme işlemi için daha fazla zaman alır. Resimlerinizi görüntülenecekleri genişlik ve yükseklikte yükleyerek bunu düzeltebilirsiniz.
 
WordPress, yüklediğinizde görüntünün birden çok örneğini oluşturarak bunu otomatik olarak yapar. Bu nedenle, bir görüntü dosyası yolunun sonunda o 300×300 veya 150×150 son ekini göreceksiniz. Bu yüzden boyutları (Büyük, Orta, Küçük Resim) seçebilirsiniz. Mükemmel olmasa da, özellikle tıkla ve sürükle ile görüntüyü manuel olarak yeniden boyutlandırırsanız ve uzun vadede sunucunuzda daha fazla yer kaplarsa, yükleme hızına yardımcı olur.
 
Görüntüleri ertelemek, yükleme süresini iyileştirmek için yapabileceğiniz başka bir şeydir. Bu, bunları daha sonra kullanıcı web sayfasında aşağı kaydırdıkça indirebileceğiniz anlamına gelir. Görüntülerin görünmeyeceği kısa bir an olacak, ancak sonunda birbiri ardına ortaya çıkacaklar.
 
Bu, Tarayıcıların, kullanıcıların o noktada görüntüledikleri önemli kısma odaklanmasına yardımcı olur.

Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda eklenti var. Bununla birlikte, birçoğunun hataları vardır veya yalnızca belirli durumlarda, örneğin WordPress veya WooCommerce tarafından oluşturulmuşlarsa, ancak daha az popüler eklentiler tarafından oluşturulduğunda veya eklendiğinde değil, görüntüleri erteler.
 
Joomla veya Magento gibi diğer CMS için kesinlikle eklentiler var. Sadece onlar için bir Google araması yapın. WordPress gibi popüler bir CMS kullanmıyorsanız, jQuery ile görüntüleri ertelemek mümkündür, ancak kendiniz değilseniz, bunun için kesinlikle bir geliştiriciye ihtiyacınız olacaktır.
 
Yeni nesil resim biçimleri Google tarafından önerilir. Özellikle bir mobil cihazdan bir web sitesi yüklerken çok kullanışlıdırlar. Ancak, henüz pek çok insanın bunları kullanmamasının bir nedeni var. SEO Analiz Araçlarında da kontrol ettiğimiz de, resimler çok büyük yüklenme sebebiyle, hız kayıbına neden oluyor.
 
Yeni nesil görüntü biçimleri henüz tüm büyük tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir. Bu, farklı tarayıcılar için dinamik olarak farklı biçimler sunmanız gerekeceği anlamına gelir.
 
CMS'nizde kolay olabilecek bir eklenti kullanabiliyorsanız, ancak özel bir platformdaysanız, her şeyi sıfırdan geliştirmeniz gerekir, bu da çok maliyetlidir. WebP biçimini destekleyen tarayıcıların listesi aşağıda verilmiştir.

WebP Yeni Nesil Görüntü Formatı
 
Resimlerinizi uygun şekilde boyutlandırır ve optimize ederseniz, onları JPEG2000 veya WebP gibi yeni nesil resim formatlarına dönüştürerek elde edeceğiniz tasarruf, zaman ve para maliyetine değmeyebilir.
 
Ancak, zamanınız ve bütçeniz varsa, elbette gidin. Kullanıcılarınızın en çok zaman geçirdiği tarayıcıların desteklenip desteklenmediğini kontrol etmek için bu aracı kullanabilirsiniz. WebP veya JPEG2000'i arayın.
 

HTML ve CSS Yapısı

 
Web sayfanızın HTML yapısı, yüklenme şeklini belirler. Tarayıcılar bir sayfayı yukarıdan aşağıya okur ve öğeleri aynı şekilde yükler. Bu, bir şeyin önce yüklenmesini istiyorsanız, onu sayfanızda daha yükseğe koymanız gerektiği anlamına gelir.
 
Genel olarak, sorunlar HTML ile değil, CSS ile ilgilidir. CSS'nizi düzensiz yazarsanız, daha yavaş yükleme süresine ve kötü bir kullanıcı deneyimine neden olur.
 
Bir örnek alalım. Hepsi olmasa da çoğu web sitesi şu HTML yapısını takip eder: head > body > footer.
 
CSS dosyam önce altbilgiye stil verirse, katlamadan önce olmasına rağmen altbilgi stili alır. Bu arada, başlık ve gövde düz kalabilir.
 
Mobil cihazlar en yavaş cihazlar olduğundan, önce mobil stilinizi eklemek de iyi bir fikirdir. Bu hiyerarşi hakkında fikir edinmek ve kodla ilgili sorunları kendi başınıza tanımlayabilmek için en azından temel bir CSS eğitimine ihtiyacınız olabilir.
 
Aynı şey renderblocking JavaScript'i için de geçerli. Hayati olmayan komut dosyalarını erteleyin. En son yüklenmeleri için bunları altbilgiye ekleyin.
 
Ancak, Analytics gibi mümkün olan en kısa sürede çalışması gereken önemli komut dosyalarınız varsa, bunları elbette başlıkta tutun ve etkinleşip düzgün çalıştıklarından emin olun, bu daha düşük bir Sayfa Hızı puanına neden olabilir.
 

Küçültme ve Komut Dosyası Sıkıştırma

 
Minification, gereksiz bilgileri dosyadan kaldırarak bir dosyayı küçültme işlemidir.
 
Örneğin, JavaScript ve CSS yazarken, kodlayıcıların tümü olmasa da çoğu, kodlarını temiz ve okunması kolay tutmak için boşluk kullanmayı sever. Ancak, özellikle uzun bir kodunuz varsa, bu fazladan boşluklar toplanır.
 
CSS Küçültme
cssminifier.com
 
Kodu küçültmenin başka bir yolu da benzer öğeleri bir araya getirmektir.
 
Örneğin, baş ve alt bölümlerim aynı olsaydı, bunları şu şekilde yazmak yerine:

body {
font-size: 16px;
}
footer {
font-size: 16px;
}

 
yazabilirim:
 
body, footer {
font-size: 16px;
}


Sıkıştırma , yinelenen bilgi dizilerini o belirli diziye tek bir referansla değiştirerek dosyaları küçültme işlemidir.
 
Örneğin, şu koda sahipsem: 123 4 123 123 123 4 123 123, 123'ü 1 ile değiştirebilir ve bunun gibi sıkıştırılmış bir sürüm elde edebilirim: 1 4 1 1 1 4 1 1. Elbette, bu sunduğumdan çok daha karmaşık.
 
Bu genellikle sunucu tarafında olur ve en yaygın olanı Gzip sıkıştırması olarak adlandırılır. Sunucu sıkıştırılmış bir sürüm gönderir. Tarayıcı sıkıştırılmış dosyayı aldıktan sonra, gerçek içeriğini okumak için işlemi tersine çevirerek sıkıştırmasını açar.
 
Bu, WinRAR'a çok benzer; Muhtemelen hepimiz biliyoruz, çünkü sonsuza dek ücretsiz olarak kullanıyoruz!
 
Popüler bir CMS kullanıyorsanız, kesinlikle hem sıkıştırma hem de küçültme için bir eklenti bulacaksınız . Örneğin, W3 Total Cache eklentisi, düzgün bir şekilde kurarsanız, bunların her ikisi de dahil olmak üzere birçok şey yapar.
 
Sıkıştırmanın sunucu kurulumuna bağlı olduğunu unutmayın. Sunucunuz Gzip'i desteklemiyorsa, dosyaları sıkıştıramazsınız. Bir Apache sunucunuz varsa, mod_deflate'in kurulu olduğundan emin olun.
 
Hostinginizin destekleyip desteklemediğini sunucu sağlayıcınıza sorabilirsiniz. %99,9 oranında evet diyecekler. Henüz kurulu değilse, oldukça basit bir şey olduğu için ücretsiz olarak yapmaları gerekir. SEO Analiz Araçları ile sık sık kontrol edin.
 
Popüler bir CMS'de değilseniz,  mod_deflate kurulu olduğu sürece, aşağıdaki kodu ekleyerek .htaccess dosyası (Apache sunucuları) aracılığıyla Gzip sıkıştırmasını da etkinleştirebilirsiniz.

<IfModule mod_deflate.c>
# Compress HTML, CSS, JavaScript, Text, XML and fonts
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
# Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
Header append Vary User-Agent
</IfModule>


Bazen komut dosyalarını da birleştirebilirsiniz . Daha önce sunmuş olduğum Autoptimize gibi bunu yapan eklentiler var. Komut dosyalarını birleştirmek tam olarak söylediği şeydir. İki dosyaya sahip olmak yerine, onları bir dosyada birleştirirsiniz. Bu şekilde, sunucuya birden çok istek yerine yalnızca bir istek yapılır.
 
Ancak, komut dosyalarını birleştirmek çoğu zaman hatalara neden olabilir, bu nedenle daha önce her şeyi yedeklediğinizden emin olun.
 

Önbellek Politikası

 
Önbelleğe alma, daha sonra bunlara hızlı bir şekilde erişebilmek için bir istemcinin tarayıcısında dosyaları depolama işlemidir.
 
Örneğin, bir kullanıcı web sitenize ilk kez gelirse, logonuzun indirilmesi gerekecektir. Ancak etkili bir önbelleğe alma politikanız varsa, bu dosya kullanıcının tarayıcısında saklanır. Kullanıcı sitenize ikinci kez eriştiğinde, anında bilgisayarından yükleneceği için o dosyayı tekrar indirmesi gerekmeyecektir.
 
Dinamik Öğeler (kısa önbellek ilkesi):  Dinamik öğeler, web sitenizde sık sık değişen öğelerdir. Örneğin, Ana Sayfadaki bir kaydırıcıya yeni gönderiler eklemeye devam edebilirsiniz.
 
Bu durumda, HTML dinamik öğedir, bu nedenle size uygunsa kısa bir önbelleğe alma politikası belirleyin. Kullanıcının aynı oturumda o sayfaya dönmesi durumunda 30 dakika yeterli olabilir.
 
Bazı durumlarda, örneğin haber web siteleri gibi kullanıcılarınız için önemli olan şey hızlılık ise, bu öğeleri hiç önbelleğe almak istemeyebilirsiniz.
 
Statik Kaynaklar (uzun önbellek politikası):  Statik kaynaklar, nadiren değişen dosyalardır. Bunlar genellikle resimler ve CSS veya JS dosyalarıdır, ancak ses dosyaları, video dosyaları vb. de olabilirler.
 
Bunları çok sık değiştirmeyeceğinizi bildiğinizden, resimler ve CSS dosyaları için daha uzun bir önbellek süresi ayarlayabilirsiniz. Hatta bir yıla kadar çıkabilirsiniz ama genellikle 3 ay yeterlidir.
 
Üçüncü Taraf Araçları:  Üçüncü taraf araçlar üzerinde gerçekten kontrolünüz yok, bu nedenle başka bir yerde barındırılan bir araç gibi hissediyorsanız, web sitenizin çok yavaş çalışmasına neden oluyorsa, bir alternatif bul veya ondan vazgeç.
 
Bir çözüm, dosyaları kendi sunucunuzda barındırmak ve önbelleğe almak olacaktır. Ancak, bu çok verimli olmayabilir ve yeni sürümler çıkar çıkmaz bu dosyaları sürekli olarak güncellemeniz gerekeceğinden önerilmez, aksi takdirde araç veya uygulama düzgün çalışmayacaktır. SEO Analiz Araçları'nın önerildiği gibi hız çok büyük bir rol oynuyor SEO da.
 
Önbellek Eklentileri:  İyi bir kullanıcı deneyimi için gerekli önbellek protokollerini düzgün bir şekilde işleyecek birçok eklenti vardır. WordPress kullanıyorsanız, bu eklentilerden biri W3 Total Cache'dir. Ancak, daha iyi bir seçenek için gitmek istiyorsanız, WP Rocket de oldukça popülerdir, ancak size birkaç yüz dolar kazandıracaktır.
 
İhtiyacınız olanı bulmak için Google'da önbellek eklentisi / uzantısı / modülü + platformunuzu arayın. En iyisini seçmek için incelemelere bakın.
 
.htaccess dosya önbelleği:  Web sitenizi popüler bir CMS'de çalıştırmıyorsanız, bir Apache sunucusundaki .htaccess dosyanızdan bir önbellek kontrol başlığı da ayarlayabilirsiniz.
 
Birden çok yolu vardır:

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 hour"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"


## EXPIRES CACHING ##

 
Veya bu kodu da kullanabilirsiniz:
 
# One year for image files

Header set Cache-Control "max-age=31536000, public"


# One month for css and js

Header set Cache-Control "max-age=2628000, public"


 
max-age özelliğindeki sayılar saniye cinsindendir, bu nedenle 3600 bir saat, 86400 bir gün vb. anlamına gelir.
 
Önbelleği sıfırlama: Bir web sayfasında değişiklik yaptığınızda, daha önce daha eski bir sürüm önbelleğe alınmışsa önbelleği sıfırlamak istersiniz. Ancak, yalnızca sunucunuzdaki önbelleği sıfırlayabilirsiniz.
 
Bu, belirli bir dosyanın önceki bir sürümünü indirmiş olan kullanıcıların, web sitesine tekrar eriştiklerinde bilgisayarlarından o eski sürümü yüklemeye devam edecekleri anlamına gelir. Dosya, önbelleğe alma politikanızda ayarlanan süreden sonra veya kullanıcı tarayıcı önbelleğini manuel olarak sıfırlarsa yenilenir.
 
Web tasarımınızda veya kodunuzda kritik bir hata varsa dosyanızın dosya adını değiştirebilirsiniz. Bu şekilde, söz konusu dosyanın önbelleğinin sıfırlanacağından emin olabilirsiniz.
 
Bazen Chrome'un önbelleğini sıfırlamak zor olabilir. Bazen, istemci ve sunucu arasındaki yönlendiriciler ve veri merkezleri de dosyaları önbelleğe alabilir, bu nedenle değişiklikleri görmüyorsanız birkaç saat verin.
 

Hafif Tema ve Eklentiler

 
Web sitenizi eklentilerle ne kadar çok yüklerseniz, o kadar ağırlaşır ve o kadar yavaş çalışır.
 
Bir web sitesinin teması, sitenin sahip olduğu en büyük 'eklenti'dir. Dışarıdaki temaların çoğu, sitenin daha yavaş çalışmasına neden olan ağır 3. taraf oluşturucular ve devasa eklenti kitaplıkları ile birlikte gelir.
 
Hafif Tema ve Eklenti


Örneğin, kaydırıcı eklentileri genellikle kaydırıcı JS kodunu tüm sayfalara ekler, ancak muhtemelen yalnızca ana sayfada veya bir açılış sayfasında kullanılacaktır. Bu, her sayfaya yüklenecek ağır bir kod! Kimsenin onları sevmediğinden ve dönüşüm oranını düşürdüklerinden bahsetmiyorum bile.
 
Bu nedenle, bir tema ararken çok fazla animasyon, kaydırıcı, işlev vb. içermeyen bir tema bulmaya çalışın. Büyük web sitelerine bakarsanız, genel olarak oldukça basit olduklarını görürsünüz. SEO Analiz Google Sıralama da çok büyük bir rahatlık sağlıyor.
 
Tavsiye ettiğim iyi bir tema  GeneratePress . Hafiftir ve çok hızlı yüklenir. Sitenizi olabildiğince temiz tutmak için öğeleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.
 
WP Rocket (ücretli) gibi bir optimizasyon eklentisi veya Autoptimize + Fastest Cache gibi ücretsiz eklentilerin bir kombinasyonu ile birleştirmek, onu çok hızlı hale getirecek! Ayrıca, yukarıda listelenen hemen hemen her şeyi oldukça iyi yapan bir eklenti olan W3 Total Cache'i de kullanabilirsiniz.
 
Yeni eklentiler yüklediğinizde, bunların web siteniz için ne kadar önemli olduğunu düşünün. Bunları yükledikten sonra puanınızı ve yükleme hızınızı test edin. Eklenti sitenizin daha yavaş çalışmasına neden oluyor mu? Evetse, eklentiyi tutmak kritik mi? Belki daha iyi bir alternatif arayın veya tamamen kaldırın.
 

PageSpeed ​​Insights Puanını Toplu Kontrol Etme

 
PageSpeed ​​Insights'ın can sıkıcı yanı, aynı anda yalnızca bir web sayfasını kontrol etmesidir. Web sitenizdeki tüm sayfaları, boyutuna bağlı olarak kontrol etmek sonsuza kadar sürer.
 
Ancak, PageSpeed ​​Insights Puanını toplu olarak kontrol etmenin bir yolu vardır. Henüz tahmin ettin mi?
 
Bu, Bilişsel SEO Analiz Aracı Site Denetimidir . Site Denetimi ile teknik SEO analizini kurduktan sonra, Kampanya -> Site Denetimi -> Performans -> Sayfa Hızı'na gidin.

Google PageSpeed ​​Insights Puanını Toplu Kontrol Edin

Elbette, teknik SEO ve içeriğinizi geliştirmekten, sıralamalarınızı izlemeye ve bağlantı kurma çabalarına kadar araçla çok daha fazlasını yapabilirsiniz.
 
Ayrıca bir Chrome Uzantısı olan biraz ücretsiz bir alternatif var. Ancak, gerçekte yapacağı şey, bir URL listesi istemek ve ardından bunları çevrimiçi PageSpeed ​​Insights aracında yeni sekmeler olarak açmaktır.

Toplu Kontrol Sayfa Hızı Uzantısı Chrome

Bu, orta ila üst düzey bir bilgisayar CPU'nuz varsa, işlemin yaklaşık 10-20 sekme için uygun olduğu anlamına gelir. Bundan daha fazlası ve tarayıcı çökebilir veya beklerken yaşlanırsınız. Hala oldukça uygunsuz.
 

Site Hızını Ölçmek ve Geliştirmek için Diğer SEO Analiz Araçları

 
Elbette, Google'ın PageSpeed ​​Insights aracı, sayfa hızını kontrol eden ve iyileştiren tek araç değildir. Bir kez olsun, testlerin nereden yapıldığını gerçekten bilmiyoruz. Siteniz Avrupa'da bir sunucuda barındırılıyorsa ve Google testlerini ABD'den yapıyorsa sitenin yavaşlaması doğaldır.
 
Ancak, testin nereden yapıldığını belirten araçlar vardır.
 

Pingdom

 
Pingdom Speed ​​Test, web sayfanızın yüklenme hızını ölçen harika bir araçtır. Test yapıldıktan sonra, en azından görsel olarak Google'ın aracındakilere benzer bazı sonuçlar elde edeceksiniz.

Pingdom Hız Testi
 
Bununla ilgili ilginç olan şey, testin nereden gerçekleştirileceğini seçebilmenizdir. Elbette, seçenekler sınırlıdır, ancak yine de bilmemekten daha iyidir.
 
Yerel SEO'ya odaklanıyorsanız, sunucunuza en yakın konumu seçin. Gerçekte nerede barındırıldığını bilmiyorsanız, barındırma sağlayıcınıza sorun, öğreneceksiniz.

Pingdom Veri Merkezi Konumu
Uluslararası bir izleyici kitleniz olması durumunda, farklı yerlerden birden fazla test yapmak da iyi bir fikirdir.
 
Pingdom ile daha benzer araçlar bulabilirsiniz .
 

GT-Metriks

 
GT Metrix, orada en sevdiğim hız testi araçlarından biri oldu. Yalnızca Vancouver, Kanada'dan test etmesine rağmen, verdiği bilgiler çok faydalıdır.
 
GT Metrix Hız Aracı


 
Hızlı ipucu: Onlarda ücretsiz bir hesap oluşturursanız, testin yapılması için çok fazla beklemeniz gerekmeyecektir. Sunucularındaki yükü azaltmak için çok fazla istek olduğunda sizi kuyruğa eklerler. Ancak kayıtlı kullanıcıların önceliği vardır.
 

mod_pagespeed

 
mod_pagespeed, Google'dan bir sunucu eklentisidir. Amacı, sayfa hızıyla ilgili sorunları doğrudan sunucu tarafında temel düzeyde düzeltmektir. Bu, optimize edilmemiş görüntüler ekleseniz bile mod_pagespeed'in bunları otomatik olarak sıkıştıracağı, optimize edeceği ve yeni nesil görüntü biçimlerine dönüştüreceği anlamına gelir.
 
Ancak mod_pagespeed'i yüklemek, WordPress'teki her şeyle uğraşmaktan kesinlikle daha tekniktir.
 
Sunucunuzda zaten varsa veya ne yaptığınızı biliyorsanız, devam edin ve kurun. Ancak, her şeyi örtbas etmeye çalışmak yerine ilk etapta hızlı bir siteye sahip olmak her zaman daha iyi bir fikirdir.
 
Herhangi bir şekilde, bu mod, optimize edilmemiş bir görüntüyü her yüklediğinizde, dönüştürmek için işlem gücünü kullanmak zorunda kalacağından, sunucunuzdaki yükü artıracaktır.
 

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

 
Sitenizin mobil aramalarda gerçekten hızlı olmasını istiyorsanız Google AMP'yi her zaman uygulayabilirsiniz .
 
Google AMP veya Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, ağır, daha yavaş yükleme öğelerinden arındırılmış özel bir HTML türüdür.
 
Bunun da ötesinde, AMP sayfaları, kullanıcı arama sonuçlarında gezinirken Chrome mobil tarayıcısında önceden yüklenecek ve kullanıcı başlığa dokunduğunda sayfanın anında yüklenmesine neden olacaktır.
 
Google AMP


Dezavantajları da var tabii. İşler her geçen gün daha iyiye gitse de, her yönden sınırlısınız. Ayrıca, sitenizin tasarımı sorun yaşamalı ve AMP kullanan diğer siteler gibi görünecek. Serseri.
 
Google, sitenizin önbelleğe alınmış bir sürümünü URL'lerine yüklediğinden, URL de size ait değildir. Ancak Google geliştiricileri, yerel URL'leri AMP'ye getirme sözü verdi.
 
WordPress ve diğer CMS'de, bir eklenti aracılığıyla web sitenize AMP ekleyebilirsiniz. Özel web siteleri için geliştiricinizle iletişime geçmeniz ve onlara bu bağlantıyı vermeniz gerekir .
 

Çözüm

 
Site hızınızı artırmak, daha iyi arama sıralamaları için önemlidir. PageSpeed ​​Insights, sitenizin hızı üzerindeki etkilerine göre önceliklendirilen bir dizi en iyi uygulama ve olası iyileştirme sağlar.
 
Skorun kendisi sizi çok fazla ilgilendirmese de, en az 50'nin üzerine çıkarmaya çalışmak iyi bir fikirdir. Ancak, saniyelerle ölçülen yükleme süresine odaklanın. İyi bir web sitesi yaklaşık 3 saniye içinde yüklenmelidir. Gerçekten, gerçekten hızlı olanı yaklaşık 1'de yüklenmeli.
 
İyi bir sunucuya sahip olmak, görüntüleri sıkıştırmak ve kodunuzda her şeyi temiz ve basit tutmak, web sitesi hızı söz konusu olduğunda size en çok fayda sağlayacaktır. Küçük siteler, paylaşılan bir sunucudan en çok yararlanacak olsa da, daha büyük bir işletmeyseniz, sitenizi özel bir kule sunucuda barındırmak önerilen bir seçim olacaktır. İşletmelerin sitelerini düzenlemesine ve bakımını yapmasına izin veren özel bir sunucu, en çok ihtiyaç duydukları anda esneklik ve güvenilirlik sunar.  
 
Bu arada Facebook üzerinden SEO Analiz Grubu adı altında bir Seo Yarışması düzenlenmekte, Google de aranan "Seo Analiz Google Sıralama Yarışması" kelimesin de ilk 1. Sırada olan 12.500TL değerin de ödül kazanacak. Buradan yarışmacıları kutlar, başarılarını dilerim.


PageSpeed ​​Insights Puanınız nedir? Web sitenizin yükleme hızını iyileştirdikten sonra daha iyi sıralamalar gördünüz mü? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyiminizi bizimle paylaşın!
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum