Sayfa İçi SEO: Sayfa İçi Optimizasyonu nasıl yapılır? (On Page SEO)

İşletmeniz için çevrimiçi bir web siteniz varsa, muhtemelen SEO'nun veya arama motoru optimizasyonunun temellerini biliyor ve anlıyorsunuzdur. Hatta yerinde bir SEO kampanyanız bile olabilir. Ancak SEO'nun farklı kısımlarını ve hem sayfa dışı hem de sayfa içi SEO olduğunu anlıyor musunuz?

Sayfa İçi SEO: Sayfa İçi Optimizasyonu nasıl yapılır? (On Page SEO)
21 Şubat 2022 - 16:32 - Güncelleme: 22 Şubat 2022 - 00:21
Sayfa içi SEO nedir? Web sitenizdeki sayfa hızı ve anahtar kelime yoğunluğu gibi öğeleri, geri bağlantılar gibi web sitenizin dışındaki faktörlere karşı optimize etmeye odaklanan bir SEO bileşenidir.

Bu sayfada, en iyi sonuçları görmek için çabalarınızı en üst düzeye çıkarabilmeniz için ne olduğundan sayfa içi optimizasyonun nasıl yapılacağına kadar sayfa içi SEO hakkında daha fazla konuşacağız.
 

Sayfa içi SEO nedir?

Sayfa içi SEO, kontrol ettiğiniz ve web sitenize dahil ettiğiniz herhangi bir optimizasyon anlamına gelir. Sayfa içi optimizasyonlarla, Google, Bing ve diğer arama motorlarındaki arama sonuçlarında sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmek için web sitenizi kullanıcılar için daha kullanışlı ve değerli hale getirmeyi amaçlarsınız.

Neden sayfa içi SEO yapılır?

Sayfa içi SEO, daha yüksek arama sıralamalarına, sitenize gelen trafiğin artmasına ve daha fazla dönüşüme yol açar. Sayfa içi SEO'nun  sonuçları zaman alır , ancak sayfa içi SEO stratejiniz bir kez başladığında, çevrimiçi sıralamalarınızı ve satışlarınızı artırabilir.

Hangi sayfa içi SEO sıralama faktörlerini optimize etmeliyim?

Sayfa içi SEO ile  birkaç farklı sıralama faktörünüz vardır. Tüm bu faktörleri optimize etmek istiyorsunuz. Bu faktörlerin her birini optimize etmek için zaman ayırmak, arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirecek ve web sitenizi daha rekabetçi ve yenilmesi zor hale getirecektir.

Odaklanmanız gereken sayfa içi optimizasyon faktörleri şunları içerir:

URL
başlık etiketi
Meta Açıklaması
Başlık etiketleri
alt etiketler
anahtar kelimeler
İçerik
Hız
Dahili bağlantı
Görüntüler
Mobil uyumluluk
Bazı sayfa içi SEO eylem öğelerinin örnekleri şunları içerir:

Başlık etiketlerinizi ve  meta açıklamalarınızı optimize etme
Derinlemesine, kaliteli içerik yazma
Sitenizin kodunu temizleme
Sitenizin gezinmesini kolaylaştırma
Web sitenizi hızlandırmak
Bu sayfa içi SEO faktörlerinin her biri için sayfa içi optimizasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Sayfa içi SEO için nasıl optimize edilir (OnPage SEO)

Artık sayfa içi SEO'nuzu hangi faktörlerin etkilediğini bildiğinize göre, bunları optimize etmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın, sitenizi optimize etmek ve sonuçlarını görmek zaman alacaktır   . Bununla birlikte, bu faktörler için en iyi uygulamaları takip etmek, algoritma güncellemelerine dayanabilecek bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

URL

URL nedir?  URL'niz bir adres gibidir, ancak İnternet'teki bir sayfa içindir.


On Page Sen Başlığı ve Url mantığı
Web sitenizin sayfalarının URL'leri, sayfa konusunun kısa açıklamalarını içermelidir.

Örneğin, Köpek Çiftliğin de köpek bakıcıları hakkında bir sayfanız varsa, bunun için  iyi bir URL  www.yoursite.com/dog-daycares-in-daytona olacaktır. Veya birden fazla konumunuz varsa şu biçimi kullanabilirsiniz: www.siteadin.com/ciftlik/kopek-bakicisi

Anahtar kelimenizi uzun bir karışık sayı dizisi yerine URL'nize dahil etmek, sitenizde gezinmeyi kolaylaştırır ve insanlara sayfa konularınız hakkında daha iyi bir fikir verir.

Örneğin, aşağıdaki URL'lerden hangisini ziyaret etmeyi tercih edersiniz?

https://www.orneksite.com/kategori/alt-kategori/kelime.html
https://www.orneksite.com/125typu4f5ww56fifl6639j875fe.html

Sitenizin mimarisini iyileştirmek ve alakalı arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için - yukarıdaki ilk örnekte olduğu gibi - temiz, düzenli URL'ler kullanın.

Başlık etiketi

Başlık etiketi nedir? Başlık etiketiniz  sayfanızın başlığıdır, ancak yalnızca arama sonuçlarında görünür.

Sayfa içe Seo başlık etiketleri
Web sitenizi  arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) gösterebilmek için Google'ın sayfanızın ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir. Her sayfanın başlık etiketinde () belirli anahtar kelimeler kullanmak, arama motoru tarayıcılarının  web sitenizi anlamasını kolaylaştırır  .

Örneğin, "köpek gündüz bakımı daytona plajı" anahtar kelimesini hedefliyorsanız, aşağıdaki başlık etiketini oluşturabilirsiniz: "Daytona Beach'te En İyi Köpek Bakımı | Firma Adı." En iyi sonuçlar için, Google'ın arama sonuçlarında kesmesini önlemek için başlık etiketinizi 55 karakterle sınırlayın ve başlangıçta hedeflenen anahtar kelimenizi kullanın.

Meta Açıklaması

Meta açıklama nedir? Meta açıklamanız  sayfanızın özetidir ve SERP'lerde görünür. 

Meta açıklama nedir?
Bir meta açıklama, sayfa optimizasyonunuzu doğrudan etkilemez. Ancak, kullanıcıların sayfanız hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olan bir özelliktir. Google'ın meta açıklamanızda görünen kullanıcı arama terimlerini cesur hale getirmesi, meta açıklamanızı sayfa içi SEO için optimize etmenin başka bir nedenidir.

En iyi sonuçlar için temel ve ilgili anahtar kelimelerinizi meta açıklamanıza ekleyin. Örneğin, Daytona Beach'te günlük köpek bakımıyla ilgili sayfanız şu meta açıklamayı kullanabilir: "Daytona Beach'te köpek bakıcılığı mı arıyorsunuz? Köpek bakımı, köpek bakımı ve daha fazlası için Rover'a gelin!”

En iyi sonuçlar için meta açıklamanız 160 karaktere sadık kalmalıdır.

Başlık etiketleri

Başlık etiketi nedir?  Başlık etiketleri, okunabilirliğini artırmak için içeriği H2'ler, H3'ler ve H4'lerle ayırır.


Başlık etiketleri söz konusu olduğunda, bunları arama motorları ve kullanıcılar için kullanmak istersiniz. İçeriğinizi parçalara ayırmak ve kullanıcılar için daha okunabilir ve gözden geçirilebilir hale getirmek için başlık etiketlerini kullanın. Arama motorlarına sayfanız için daha fazla bağlam sağlamak için temel veya ilgili anahtar kelimelerinizi de ekleyebilirsiniz.

Örneğin, köpek bakımıyla ilgili bir gönderi aşağıdaki başlıkları kullanabilir:

Köpek kreşi neleri içerir?
Köpek kreş ücreti ne kadar?
En iyi köpek kreşi nasıl bulunur
Başlık etiketlerinizi yazarken,  H1 etiketinizde temel anahtar kelimenizi hedeflemeyi unutmayın .

Alt etiketler

Alt etiketi nedir?  Alt etiketleri, resimler ve videolar gibi multimedya için daha fazla bilgi sağlar.


Resimlere etiket

Arama motorları multimedyayı göremezler, dolayısıyla onlara multimedyanın ne olduğunu söylemek için alt niteliklere güvenirler.

Örneğin, bir elmanın fotoğrafınız varsa, alt etiketiniz "kırmızı lezzetli elma" diyebilir. Bunun ötesinde, Google'ın multimedyanız hakkında daha iyi bir fikir edinebilmesi için görüntü dosyalarının kendilerine açıklayıcı adlar ekleyebilirsiniz.

Multimedya içeriğiniz için her zaman bir alt etiketi ekleyin. Google'ın yanı sıra alt etiketleriniz, içeriğinizi göremeyen veya içerikle etkileşime geçemeyen kullanıcılara da yardımcı olur. Alt etiketleri kullanmak, içeriğinizi sitenize göz atan herkes için erişilebilir hale getirir.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler nelerdir?  Anahtar  kelimeler, değerli kullanıcı sorgularını hedeflemek için SEO'da kullanılan kelimeleri tanımlar.


Anahtar kelimeler Google için

Sitenizdeki her sayfa, sayfanın konusunu tartışan metin içeriği içermelidir.

"Bize Ulaşın" sayfası gibi genellikle optimize edilmemiş sayfalar bile işletmenizin çevrimiçi ortamda tanınmasına yardımcı olabilir. Sayfanızın gövde metni boyunca anahtar kelimeler kullanmak, Google'ın onu okumasına ve uygun şekilde sıralamasına yardımcı olur.

Sitenizdeki her sayfa için anahtar kelimeleri araştırmalı ve derlemelisiniz. KeywordsFX  ve  Keywordtool.io gibi anahtar kelime araştırma araçları   , insanların ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili araştırdığı anahtar kelimeleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Hangi anahtar kelimelerin size en fazla değeri sunduğunu belirlemek için aylık arama hacmi ve rekabet gibi faydalı metriklere bakın.

Çoğu durumda, küçük şirketler uzun kuyruklu anahtar kelimelere  veya üç ila dört kelimeden oluşan anahtar kelimelere odaklanacaktır  .

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha düşük aylık arama hacimlerine sahiptir, ancak aynı zamanda daha düşük rekabete sahiptirler. Daha spesifik olduklarından, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arkasındaki arama amacını deşifre etmek genellikle daha kolaydır.

Örneğin, birisi kısa kuyruklu "köpek muamelesi" terimini ararsa, tam olarak ne bulmak istediğini belirlemek zordur. Belki küçük köpekler için en iyi köpek muamelelerini araştırıyorlardır ya da bir köpek muamelesi tarifi denemek isteyebilirler.

Öte yandan, biri uzun kuyruklu "yavru köpek maması satın al" ifadesini ararsa, tam olarak ne bulmak istediğini ve satın almaya hazır olduğunu bilirsiniz.

Yüksek performanslı SEO kampanyaları hem kısa hem de uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerir ve hedeflemeyi seçtiğiniz terimler işletmenize ve hedeflerinize bağlı olacaktır.

İçerik

İçerik nedir?  İçerik, kullanıcılara yanıtlar ve arama motorlarına bağlam sağlar.

On page içerik

İçerik, sayfa optimizasyonu için kritik öneme sahiptir.

İçerikle, kullanıcılara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden verirsiniz.

Bir blog gönderisini okumak veya bir ürün sayfasına göz atmak için olsun, insanlar içeriğinize göz atıyor. İçeriğinizi optimize etmek, arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve sıralamasına yardımcı olabilir, bu da insanların web sitenizi bulmasına yol açabilir.

İçerik için sayfa içi SEO, aşağıdaki uygulamalar etrafında döner:

Anahtar kelimelerinizi başlıklarda ve paragraflarda kullanma
İçeriğinizi gözden geçirilebilir başlıklara ayırma
İçeriğinizi faydalı resimlerle tamamlama
İçeriğinizin doğru yazım ve dilbilgisi kullanmasını sağlama
İçeriğinizi güvenilir ve yetkili kılmak
 Ayrıca, arama motorlarının çevrimiçi olarak aktif olduğunuzu görmesi için sitenize düzenli olarak  yeni içerik sayfaları eklemelisiniz . Bunu,  Google'a müşterileriniz için çok çalıştığınızı gösteren yeni blog gönderileri ,  açılış sayfaları ve diğer stratejilerle yapabilirsiniz.

Yinelenen içeriği bulmak ve kaldırmak   , sayfa SEO'nuzu da iyileştirir.

Yinelenen içerik, web sitenizdeki birden çok sayfada bulunan benzer içerik bloklarını ifade eder ve iki nedenden dolayı istenmeyen bir durumdur:
  • Google hangi sayfayı sıralayacağını bilmiyor:  Çok sayıda site sayfası tam olarak aynı bilgileri içerdiğinde, arama motorları arama sonuçlarında hangi sayfanın sıralanacağını bilemez.
  • Yinelenen içerik, site ziyaretçilerinin kafasını karıştırır:  Ziyaretçiler sitenizde yinelenen içerikle karşılaştığında, bu onların kafasını karıştırabilir ve bir sonraki adımı atacaklarını bilemeyebilirler. Yinelenen içerik, içerik dönüşüm huninize bir anahtar atar ve hedef kitlenizin harekete geçmesini engeller.
Seo Analiz facebook sayfası üzerinden "Seo Analiz Google Sıralama Yarışması" adı anltında yarışma düzenlendi. İsteyen katıla bilir.

Yinelenen içerik, sayfa içi SEO için kötüdür, bu nedenle  sitenizi yinelenen içerik için düzenli olarak kontrol ettiğinizden  ve kaldırdığınızdan emin olun.

Sayfa hızı

Sayfa hızı nedir?  Sayfa hızı  , bir sayfadaki içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğini ölçer.


On page sayfa hızı

Sıradan Japon balıklarından daha kısa bir dikkat süresiyle,   yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse , kullanıcıların %50'si bir sayfayı terk eder. İnsanlar bilgi istiyor ve şimdi istiyorlar!

Google gibi arama motorları da bir sıralama faktörü olarak sayfa hızını kullanır. Site hızınızı ve sayfa hızınızı kontrol edebilirsiniz, böylece sayfa hızınızı optimize etmek istersiniz. Web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayın ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yerinizi alın.

 Hızınızı kontrol etmek için PageSpeed ​​Insights'ı kullanın  .

PageSpeed ​​Insights, sitenizi hızlandırmak için size özelleştirilmiş öneriler sunar. Ayrıca  , resimleri sıkıştırma, gereksiz web sitesi kodunu ortadan kaldırma ve daha fazlası gibi sayfa hızı için bazı en iyi uygulamaları izleyebilirsiniz.

Dahili bağlantı

Dahili bağlantı nedir?  Dahili bağlantı  , web sitenizdeki sayfalara ve sayfalardan bağlantı vermeyi tanımlar.

dahili bağlantı

Sayfa içi SEO söz konusu olduğunda dahili bağlantı genellikle gözden kaçar. Ancak siteniz büyüdükçe dahili bir bağlantı süreci geliştirmek çok önemlidir. Bunun nedeni, dahili bağlantının tarayıcıların sitenizi keşfetmesine, yeni içerik keşfetmesine ve farklı sayfaların bağlamını anlamasına yardımcı olmasıdır.

Sayfalarınızda çok az dahili bağlantı olması  veya hiç olmaması  , kullanıcının sitenizde kendileri için değerli olan içeriğe erişme yeteneğini olumsuz etkiler. Ve erişemezlerse, bu doğrudan dönüşüm oranınızı etkiler.

Sayfanızı Seo Analiz yaparak da değerlerini kontrol edebilirsiniz.
Sayfa içi SEO'nuzu şu yollarla geliştirmek için dahili bağlantıları kullanın:

Yeni gönderilere alakalı, mevcut içeriğe bağlantılar ekleme
Alakalı, mevcut içerikten yeni sayfalara bağlantılar ekleme
Her dahili bağlantı stratejisi farklıdır, ancak en iyi sonuçları elde etmek için her yeni sayfada en az iki veya üç bağlantı olduğundan emin olmalısınız. Sayfa bulmakta zorlanıyorsanız, bir bağlantıyı zorlamayın. Bunun yerine, sütun içeriği oluşturmayı düşünün  .

Screaming Frog gibi ücretsiz bir araçla dahili bağlantınızın durumunu kontrol edebilirsiniz.

Görüntüler

Görüntüler nelerdir?  Görüntüler, insanların içeriği anlamasına ve gözden kaçırmasına yardımcı olan bir multimedya biçimidir.


Resim alt açıklama SEOGörseller , kullanıcılar kadar SEO için de önemlidir. Görsellerle içeriğinizi parçalayabilirsiniz. Karmaşık süreçler veya tanımlanması zor özellikler için olduğu gibi bağlam da sağlayabilirsiniz. Stok fotoğraflardan özel grafiklere ve ekran görüntülerine kadar içeriğinize görseller ekleyin.

Sitenize görsel eklerken görsellerinizi sıkıştırmayı unutmayın. Büyük boyutlu multimedya, sayfa hızınızı yavaşlatabilir ve bu da sıralamalarınızı etkileyebilir. Alternatif metin eklemeyi de unutmayın, çünkü bu ek ayrıntı web sitenizi daha erişilebilir hale getirir ve Google Görseller'deki sıralamalara yardımcı olabilir.

Videolar için çeviri yazılar ve resimler için alternatif metinler gibi kullanılabilirlik özelliklerini de eklediğinizden emin olun. Bunlar, hedef anahtar kelimelerinizi eklemek için harika bir yerdir ve bunları dahil etmek sitenizin  ADA uyumlu olmasına yardımcı olabilir.
 

Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk nedir?  Mobil uyumluluk, sitenizin mobil cihazlarda kullanılabilirliğini tanımlar.

Mobil Uyumluluk SEO

İnternet trafiğinin %50'den fazlası  mobil cihazlardan geldiği için mobil uyumlu bir web sitesi önemlidir  . Akıllı telefon ve tablet kullanan kişiler sitenize erişemezse, arama sonuçlarındaki sıralamanız düşer.

Örneğin, Google gibi arama motorları,  sıralama faktörü olarak mobil uyumluluğu veya yanıt verme özelliğini kullanır . Bu, siteniz mobil kullanıcılar için optimize edilmemişse, değerli olası satışları ve geliri kaçırdığınız anlamına gelir.

Mobil uyumluluk artık bir öneri değil. Özellikle anahtar kelimeleriniz için iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız bu bir gerekliliktir. Google, web sitenizi sıralarken mobil uyumluluğu dikkate alır. Düşük uyumluluk = düşük sıralama.

Mobil uyumluluk için sayfa içi optimizasyon, genellikle duyarlı bir site geliştirmeye odaklanır. Duyarlı bir web sitesi ile, web sitenizi güncellemeyi ve yeni içerik eklemeyi kolaylaştıran tek bir siteniz olur.

Sitenizin yanıt verme hızını kontrol etmek için Google'ın Mobil Uyumluluk Test aracını kullanın!

Sayfa içi optimizasyonunuzu nasıl değerlendirirsiniz?

Artık sayfa içi SEO hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, sitenizin performansını değerlendirebilirsiniz. Sitenizi denetlemek için bir araç kullanabilir veya   tercihinize göre manuel olarak ayrı sayfalara bakabilirsiniz. Manuel olarak bakmayı seçerseniz, bu kriterleri sayfa içi optimizasyon için temel olarak kullanabilirsiniz.

 Her sayfa için anahtar kelimeler kullanıyor musunuz  ? Bu anahtar kelimeler ziyaretçilere ulaşıyor mu? Olmadıysa, neden hala anahtar kelimeleri kullanıyorsunuz?
Sitenizdeki sayfaları birbirine mi bağlıyorsunuz? Bu, ziyaretçilerin yalnızca bir veya iki tıklamayla bir noktadan diğerine geçmesine yardımcı olmanın bir yolu olabilir mi?
Siteniz hızlı yükleniyor mu  ? Yoksa bazı sayfaların yüklenmesi uzun mu sürüyor? Sorun yaşıyorsanız, sorunun nerede olduğunu öğrenin. Yavaş yüklenen bir web sitesi, ne insan ne de bot ziyaretçilerinin hoşlanmadığı bir şeydir!
Sitenizde  yeni içerik var mı? Bir veya iki yıldan fazla mı oldu? Bir şey değişti mi yoksa hepsi hala alakalı mı?
 

Bir rakibin sayfa içi SEO'su nasıl kontrol edilir

Muhtemelen en güçlü rakiplerinizi bulmak için çok fazla düşünmek zorunda değilsiniz. Ne yazık ki, sektörünüzde kendilerini kurmak için de çok çalışıyorlar ve tıpkı sizin gibi sayfa içi SEO kullandıklarından emin olabilirsiniz.

Neyi daha iyi yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, web sitelerine göz atın ve ne yaptıklarına bir göz atın. Muhtemelen birkaç sırları olsa da, sadece birkaç sayfaya göz atarak tonlarca bilgi edinebilirsiniz.

Rekabetinizi kontrol etmek, kendi web sitenizde geliştirmeniz gereken alanları göstererek işinizi bir bütün olarak güçlendirebilir. Sayfa içi SEO'nuzu daha tam olarak geliştirmeye başlayın ve kendi sitenizin sayfa sıralamalarının önümüzdeki haftalarda ve aylarda yükselmeye başladığını göreceksiniz.
 

Sayfa içi SEO ile sayfa dışı SEO arasındaki fark nedir?


Sayfa içi SEO , çevrimiçi sıralamanızı yükseltmeye çalışırken muhtemelen karşılaşacağınız başka bir terim olan sayfa dışı SEO'dan farklıdır  .

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO arasındaki fark nedir?

Sayfa İçi SEO:  Arama sıralamanızı yükseltmek için içeriğinizi optimize etmek ve gezinmenizi kolaylaştırmak gibi web sitenizde gerçekleştirilen işlemleri ifade eder.
Sayfa Dışı SEO:  Arama sıralamanızı yükseltmek için diğer saygın sitelerden geri bağlantılar kazanmak gibi web sitenizden yapılan işlemleri ifade eder.
Başarılı SEO, sayfa içi ve sayfa dışı SEO'nun sağlıklı bir kombinasyonunu gerektirir. Sayfa dışı SEO'nun nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,  sayfa dışı SEO kılavuzumuza göz atın!

Profesyonel sayfa içi SEO (On Page SEO) yardımı alın


EastBayMuscle, şirketlerin sayfa içi SEO ile büyümesine yardımcı olur ve sektörde uzun yıllar boyunca, bazı işletmelerin kendilerinin bunu uygulamak için zamanları olmadığını biliyoruz.

İşte biz burada devreye giriyoruz.

İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlamak için tüm stratejileri ve en iyi uygulamaları biliyoruz. Ödüllü SEO uzmanlarından oluşan ekibimiz, şirketinizin alt çizgisini desteklemek için yıldızlara ateş ediyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum