SEO Analiz: Google Sıralama Yarışması Kapsamlı Anlatım

Bu kılavuz, sizi SEO analitiğiyle tanıştıracak ve optimizasyon çabalarına daha aşina olmanıza yardımcı olacaktır. SEO analiz ile basit bir veriden daha fazlası olduğunu keşfedeceksiniz; bu veri ve ekosistemdir.

SEO Analiz: Google Sıralama Yarışması Kapsamlı Anlatım
07 Şubat 2022 - 15:33 - Güncelleme: 09 Şubat 2022 - 01:15
İçindekiler;
SEO Analiz nedir?
SEO analizi, web sitenizin organik performansını daha iyi anlamak için verilerinizi toplama ve analiz etme yöntemi olarak tanımlanır. Etkili bir SEO analizi, sitenizi arama motorları için optimize ederken odaklanılacak kilit alanların belirlenmesine yardımcı olur. SEO analizlerinde uzmanlaşmak ve SEO verileri hakkında rapor oluşturmak için Google Analytics veya Google Arama Konsolu gibi araçları kullanın.
Seo Analiz demişken şu konuya deyinmeden geçmek istemiyorum; Sosyal Medya üzerinden Seçkin Talanöz beyfendi'nin paylaşımda bulunduğu Seo Analiz Grubu üzerinden bir yarışma düzenleyeceğini takipçilerine duyurdu, Yarışmaya çok sayıda Seocular katıldı 3 aylık bir çalışma sonucunda Seo Analiz Google Sıralama Yarışması kelimesinde ilk 5'e giren, kazananlar açıklanacak. Ödül Sponsorlar tarafından karşılanacak. Para ödülünden haricen Eşsiz Özel Tarasımlı Kupa, Ücretsz Domain, Sınırsız Hosting ve Ayhan Karaman Seo Kitabı hediye edilecek.
Şimdi gelelim konumuza.

Seo Analiz Nedir?

5 Çeşit SEO Analizi

1- SEO içerik denetimi
Bir SEO içerik denetiminin standart tanımı - her sayfaya nasıl daha yüksek kaliteli trafik alabileceğinizi belirlemek için web sitenizdeki mevcut içeriği değerlendirme süreci. Bir SEO içerik denetimi, dönüşümleri artırmak için iyileştirme alanlarının belirlenmesine de yardımcı olur.

İçeriği denetlemek size hangi bloglar/e-mağazalar ve sayfalar hakkında bilgi sağlayacaktır:

 • Arama trafiğinde bir düşüş görüyoruz. Bunun nedeni mevsimsellik, teknik sorunlar veya algoritma değişiklikleri olabilir;
 • Genel web sitenizin performansını olumsuz yönde etkiliyorsa;
 • Hem SERP'lere hem de web sitesi ziyaretçilerine değer sağlıyorlar.


2- Site denetimi
Site denetimi, bir web sitesinin genel performansını değerlendiren en kapsamlı raporlardan biridir. Genel bir SEO sağlık puanı sağlamak için tüm sayfaları birleştirir.

SEO stratejinize bir SEO denetimi uygulayarak sitenizin performansını iyileştirin ve şunlardan yararlanın:

 • Sahada veya saha dışında var olabilecek sorunları tespit etmek;
 • Gelişmiş anahtar kelime dağıtımı;
 • Başarılı stratejileri keşfetmek için ayrıntılı rakip analizi.3- Sayfa dışı SEO
Site dışı SEO olarak da bilinen sayfa dışı SEO, SERP'ler içindeki sıralamaları etkilemek için web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder.

Analiz edeceğiniz yer burası:

 • Bağlantı metninin dağılımı;
 • Bağlantı kaynaklarının kalitesi;
 • Belirli sayfalara verilen geri bağlantı sayısı;
 • Geri bağlantılardan gelen yönlendirme trafiği.


Güçlü bir geri bağlantı profiline sahip olmak için, bir SEO uzmanının dikkate alması gereken daha birçok şey vardır:

 • Çok sayıda organik, alakalı ve yüksek otoriteye sahip geri bağlantıların dahil edilmesi;
 • Doğal çapa metin seçimi;
 • Düşük kaliteli bağlantıların sayısını mümkün olduğunca düşük tutun. Google Arama Konsolunu kullanarak spam bağlantılarını reddedin.


Başka bir deyişle, geri bağlantı profil analizi, web sitenizin zaman içinde elde etmeyi başardığı geri bağlantıların toplam kalitesini gösterir. Ahrefs ve SEMrush gibi araçların, Etki Alanı Derecelendirmesini ve Etki Alanı Yetkilisini kullanarak sayfaların genel geri bağlantı kalitesini ölçmek için kendi özel yöntemleri vardır. Facebook üzerinde Google Sıralama Yarışması anahtar kelimesi olarak bir yarışma yapılıyor. Bu yarışma sonucu buradan da açıklanacak.


4- Sayfa İçi SEO
Site içi SEO olarak da bilinen Sayfa İçi SEO, arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirme umuduyla oluşturduğunuz içeriğe SEO en iyi uygulamalarının uygulanmasıdır. Sayfa içi SEO analizleri:

 • Başlıklar;
 • Sorguların TO'su;
 • Başlık etiketleri;
 • İçerik;
 • Dahili bağlantı yapısı.


Sayfa içi SEO veri analizi, iyileştirme alanlarını tanımlayan veriler sağlayarak uzmanlara fayda sağlar. Bu veriler daha sonra denemek için kullanılabilir:

 • İçeriği yeni edinilen verilerle optimize edin;
 • Daha alakalı anahtar kelimeler yakalayarak erişimi genişletmek.


5- Teknik SEO
Teknik SEO, sitenin mevcut arama motoru standartlarının teknik kriterlerini karşılamasını sağlamanın amaçlandığı bir yöntemdir. Ayrıca, teknik SEO analizi, organik sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olur. İşte o kriterlerden bazıları:

 • Sayfa yükleme süresi. Web sitesi hızını optimize etmeyerek sıralamanıza zarar verirsiniz. Google , bu özellik daha iyi bir kullanıcı deneyimine işaret ettiğinden, hızlı yüklenen web sayfalarını tercih eder ;
 • Ölü bağlantılar. Var olmayan açılış sayfaları ve bozuk bağlantılar ne kadar çok olursa, kullanıcı deneyimi o kadar kötü olur. SEO optimizasyonu için bir SaaS platformu olan SEMRush, web sitenizdeki bozuk bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilecek  bir ' Bozuk Bağlantı Denetleyicisi ' özelliğini içerir;
 • Yinelenen içerik. Yinelenen içeriğin varlığı arama motorlarını karıştırır. Hangi içeriğin daha iyi olduğundan ve daha üst sıralarda yer alması gerektiğinden emin değiller. Bu küçük hata, hem içerik parçalarına zarar verme hem de sıralamalarını düşürme potansiyeline sahiptir;
 • Web sitesi güvenliği. Teknik SEO denetimleri ayrıca web sitenizin güvenli olmasını sağlar. Gizlilik, arama motoru kullanıcıları için asgari bir gerekliliktir ve bunun karşılandığından emin olmaya odaklanmalısınız. HTTPS'yi uygulamak bir çözüm olacaktır. Tarayıcı ve site arasında aktarılan verileri kimsenin ele geçiremeyeceğini garanti ederler. 


Bu çok önemlidir, çünkü Google gibi arama motorları bir kez daha güvenliğin önemini kabul eder ve sonuç olarak HTTPS'ye sahip web sitelerini daha yüksek sıralar.

HTTPS Önemi nedir?
HTTPS nedir?
SEO Verilerini Nasıl Analiz Ediyoruz? 
Mükemmel ve kapsamlı bir SEO veri analizi yapmak için bu 7 önemli önemli başlığa dikkat edin.

 • Sayfa hızınızı kontrol edin

" E-Ticaret web sitesinin kabul edilebilirliği için iki saniye eşiktir. Google'da yarım saniyenin altında bir süreyi hedefliyoruz". Araştırmaya göre , bir saniyelik bir iyileştirme bile çevrimiçi geliri %7 oranında artırabilir. Sadece bu değil, yavaş yükleme süresinin olumsuz yanı, hemen çıkma oranının artması ve UX ve UI'nizden memnuniyet azalması olabilir.

Ziyaretçilerinizin web sitenizde 'kalışlarının' keyfini çıkarmasını istediğiniz için, örneğin  Google PageSpeed ​​Insights ile sayfa hızınızı kontrol etmelisiniz . Bunu yaptıktan sonra web sitenizi yavaşlatan alanları düzeltmeye çalışın. Genellikle tavsiye şudur:

- Önbelleğe almayı etkinleştirin.

Bu, bir ziyaretçinin tarayıcısının web sitenizin kaynaklarını (örn. JavaScript dosyaları veya resimleri) indirdiği anlamına gelir. Bunu yapmak, tekrar ziyaretleri hızlandırmak için çok önemlidir;

- HTTP isteklerini en aza indirin.

50'den fazla HTTP isteği alırsanız, bu sayıyı azaltmaya odaklanmanız gerekir. Gereksiz görüntüleri silmek ve görüntü boyutunu küçültmek yapılacak ilk şeyler olacaktır.

- Gerekirse, barındırma seçeneğini değiştirin.

Şu anda kullanmakta olduğunuz web barındırma hizmetlerini düşünün. Belki daha hızlı yükleme hızıyla daha iyi optimize edilmiş bir web sunan bir işletme vardır.

- Dosyaları sıkıştırın.

Dosyaları sıkıştırmak veri iletim süresini azaltır. Görüntüleri , videoları ve herhangi bir dokümanı sıkıştırın ve sıkıştırın .

İlginç bilgiler : GTM ve Hotjar gibi üçüncü taraf kodlar, web sitenizin performansını potansiyel olarak yavaşlatabilir. Bunun nedeni, pazarlamacıların kullanıcı davranışını izlemek ve değerlendirmek için web sitelerinde kullandıkları kapsamlı etiket listesidir. Etiketleri yalnızca en gerekli sayfalarda kullandığınızdan, kullanılmayan etiketleri duraklattığınızdan ve kaydırmayı geciktirenleri kaldırdığınızdan emin olun.
 

 • Google'da görünürlüğünüzü kontrol edin

Google'da SEO görünürlüğü, Searchmetrics tarafından , masaüstü bilgisayarlarda arama motorlarına sorgu girildiğinde bir sitenin organik arama sonuçlarında ne kadar görünür olduğunun bir ölçüsü olarak tanımlanır.

Bu görünürlük aşağıdakilere ilişkin bir fikir verir:

 • Belirli anahtar kelimeleri ne kadar iyi hedeflediğiniz;
 • Google'ın sayfalarınızı taraması ne kadar kolay;
 • Başlıklarınız ne kadar ilgi çekici;
 • Web sitenizi ne kadar iyi optimize ettiniz.


İşte görünürlüğünüzü kontrol edebileceğiniz bir web sitesi . Web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlarda görünürlüğü hakkında sizi bilgilendirecektir.

Resimlerinizi kontrol edin
Görsel optimizasyonu, arama motorlarının site sıralamanızı hesaplama şeklini etkiler. SEO çabalarınızın başarılı olduğundan emin olmak için bunları şu şekilde yedekleyin:

 • Resim açıklamalarını gözden geçirin ve alternatif metinleri ve resim dosyası adlarını güncelleyin veya ekleyin;
 • Görüntü dosyalarını sıkıştır;
 • Resimlerinizi ve dosyalarınızı mobil uyumlu olacak şekilde optimize edin. 2018'de dünya çapındaki web trafiğinin %50'den fazlası cep telefonları üzerinden oluşturuldu. 


DataforSEO CEO'su Nick, büyük medya dosyaları hakkındaki düşüncelerini şöyle anlatıyor:

" Pek çok web sitesinde fark ettiğim bir şey, onu önemli ölçüde yavaşlatan devasa medya dosyaları. İşletmeler, mükemmel derecede iyi olan yüksek çözünürlüklü görüntüler göstermek istiyor. Ancak, bunlar SEO için optimize edilmemişse, büyük sorunlar yaratabilirler. Hatta bazı web siteleri uygunsuz boyuttan dolayı çöküyor. Videolar da bu kategoriye giriyor. Yüklenmesi çok uzun sürerse web sitesinde gezinmeyi neredeyse imkansız hale getiriyorlar ".
 

 • URL'lerinizi kontrol edin

URL'nizi analiz etmek için Google, aşağıdakiler gibi bilgileri içeren ücretsiz bir inceleme aracı sağlamıştır :

 • AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) hataları;
 • Yapılandırılmış veri hataları;
 • İndeksleme sorunları.

 

 
 • Web Sitenizin İçeriğini Analiz Edin

Web sitesi içeriğini denetlemek, eskisinden daha üst sıralarda yer alma şansı sağlar. Hedeflerden biri daha görünür olmak ve TO'yu artırmaksa, içeriğinizle alakalı ve güncel kalmak istiyorsunuz.

Bir web sitesi içerik analizinde sık kullanılan 4 adım:

 • Sayfa başlığı. Genellikle, başlığı 50-60 karakterde tutmanız, NASIL, NE veya NEDEN kelimelerini kullanmanız ve sıralamaya çalıştığınız ana anahtar kelimeye sahip olmanız önerilir;
 • Hedef anahtar kelime.


Growthsaloon.com'un Kurucusu ve CEO'su Mike Lowe, anahtar kelimelerle ilgili görüşlerini paylaştı:

" Pek çok SEO uzmanı bu konuda ileri geri gider. Ancak birden fazla anahtar kelime için düzgün bir şekilde sıralamaya çalışmak yerine 1 anahtar kelime için üst sıralarda yer almaya çalışmanın daha iyi olduğunu gördüm. H1'inizi ve Sayfa Başlığınızı eşleştirirseniz, Google bunu daha iyi anlayabilir. Sloganım, birden fazla anahtar kelime için Sayfa 2 ve sonrasında sıralamak yerine, 1 anahtar kelime için İlk 10, İlk 3 veya Toplamda 1. sırada yer almanın daha iyi olmasıdır."
 

 • Meta açıklama

Açıklamanızın karakter sınırı içinde olduğundan ve bir anahtar kelime içerdiğinden emin olun. İşte   kelime sınırına uygun meta açıklamalar ve başlıklar yazmanıza olanak sağlayan bir SERP Snippet Optimizasyon Aracı ;

 • İkincil anahtar kelimeler

Bunlar genellikle birincil anahtar kelimelere benzer, ancak destekleyici bir rol oynarlar. Kullanıcının ilgilendiği ilgili birincil anahtar kelimelerle ilgili nüansları ve alt konuları ele alarak ikincil anahtar kelimeler ekleyin. Bu, Google'a, şeyleri ve kullanıcı amacını  anlayan bir profesyonel olduğunuzu gösterecektir.
 

 • Geri Bağlantıları Değerlendirin 

İçerik parçalarınızın sahip olduğu geri bağlantılara bakın. Bunlardan herhangi birinin spam olup olmadığına bakın ve geri bağlantı numaralarını rakiplerinizle karşılaştırın. İşte bu serpstat yapmak için bir araç .

 • Dahili Bağlantılarınızı Kontrol Edin 

Dahili bağlantılar, aynı etki alanı içinde bir sayfadan diğerine giden bağlantılara atıfta bulunur . Başka bir deyişle, bir blogun bağlantısını başka bir bloga koyduğunuz zamandır. Eklemek gerekirse, dahili bağlantılar, Google'ın içeriğin ne hakkında olduğunu ve tüm web sitenizin çeşitli konularla nasıl ilişkili olduğunu daha iyi değerlendirmesine yardımcı olacak bir site yapısı oluşturur. Dahili bağlantıları araştırmak, ziyaretçiler için daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır.

Blogunuzu ziyaret eden ve yalnızca bağlantının bozuk olduğunu veya materyalin artık mevcut olmadığını keşfetmek için bağlantılardan birine tıklayan bir kullanıcıyı düşünün. Bu kusurları azaltmak ve sitenize daha profesyonel bir görünüm kazandırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyorsanız, bağlantılarınızı gözden geçirmeli ve işlev görmeyenleri ortadan kaldırmalısınız. 
Uzun zamandır Seo Yarışmaları düzenlenmemekteydi Seo Analiz Facebook Grubunun ve Moradam Şirketi'nin Kurucusu olan Seçkin Talanöz Tarafından Organize edilip Bir Seo Analiz Yarışması düzenledi. Seo Analiz Google Sıralama Yarışması Kelimesiyle 3 Ay boyunca geniş çaplı bir çalışmayla 3 Ay'ın sonunda yarışmacılardan kazananı belirleyip ödül ve kupa vereceklerini Facebook Grubu üzerinden bildirdi.

SEO Metrikleri
SEO metrikleri, yüksek performanslı ve optimize edilmiş bir web sitesini sürdürmek için izlenmesi ve izlenmesi gereken veri kümeleri veya işaretleridir. Bu, çevrimiçi bulabileceğiniz en kapsamlı ve ayrıntılı SEO ölçüm listelerinden biridir:

 • Müşteri Adayları : SEO adayları, web sitenizi, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi arama motoru sonuçları aracılığıyla bulan potansiyel müşterilerdir;
 • Organik Trafik : Ücretsiz kaynaklardan açılış sayfanıza veya web sitenize gelen ziyaretçiler organik trafik oluşturuyor. SEO analizine dahil edilecek iki önemli gösterge, organik trafik kaynağı ve toplam organik trafiktir.


Google Analytics hesabınızı Whatagraph'a bağlarsanız, organik arama trafiği ölçümlerinizi tek bir kapsamlı raporda veya gösterge tablosunda bulacaksınız ;

google analytics rapor

 • Yönlendirme Trafiği : Ziyaretçiler dış kaynaklardan veya diğer web sitelerinden geldiğinde trafiği ifade eder;
 • Anahtar Kelime Sıralaması : Belirli bir arama sorgusu için sayfanızın arama sonuçları sayfasındaki konumu, SEO'da anahtar kelime sıralaması olarak adlandırılır. Bu ölçümün izlenmesi, anahtar kelimenizin ve o anahtar kelimeye sahip web sitenizin Google'da nasıl performans gösterdiğine ilişkin eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayacaktır;
 • Hemen Çıkma Oranı: Web trafiği analizinde ve SEO'da, hemen çıkma oranı, ayrılmadan önce bir sayfayı ziyaret eden ziyaretçileri gösteren, yüzdelerle temsil edilen bir ölçümdür ;
 • Oturum Başına Sayfa Sayısı : Bir kişinin tek bir oturumda kaç sayfa görüntülediğini mi merak ediyorsunuz? Oturum başına sayfa sayısı size bu yüzdeyi verecektir. Yüzde ne kadar yüksekse, o kadar sakin olabilirsiniz, çünkü bu, içeriğinizin ilgi çekici ve kullanıcı deneyiminizin sorunsuz olduğunu gösterir;
 • Sayfa Görüntüleme Sayısı : Bu metrik, görüntülenen toplam sayfa sayısını gösterir. Google Analytics, aynı izleyici tarafından tek bir sayfanın tekrarlanan görünümlerini sayar;
 • Bir Sayfada Ortalama Süre : Bu ölçü, tüm web sitesi ziyaretçileri tarafından tek bir sayfada harcanan ortalama süreyi hesaplar. Birkaç pazarlamacıya göre, sayfadaki ortalama süreleri  2-3 dakika arasındadır . Diğerleri, bir makaledeki sözcük sayısının ve tipik bir okuyucunun dakikadaki sözcük hızının ortalaması alınarak hesaplanan "okuma süresi"ni kullanır;
 • Sayfa Görüntülemelerine Göre En İyi Sayfalar : En iyi açılış sayfalarınızı veya blog gönderilerinizi bulmak istiyorsanız, en iyi sayfaları sayfa görüntülemelerine göre izleyin. Google Analytics ve Whatagraph, bu metrik hakkında kolayca bilgi edinmek için tercih edilen kombinasyondur. Google Analytics hesabınızı Whatagraph'a bağladığınızda otomatik olarak kapsamlı, görsel olarak çekici ve anlaşılması kolay bir rapor (veya gösterge tablosu) sunulur;  
Google En çok girilen sayfalar
 • Dönüşümler : Pazarlama ekipleri, SEO dönüşümlerini web sitesi ziyaretçileri tarafından yerine getirilmiş istenen bir eylem olarak tanımlar. Bu eylemler, bir kılavuz indirmeyi, formu doldurmayı veya bir e-posta listesine kaydolmayı içerebilir. B2B SaaS şirketleri için ortalama iyi SEO dönüşüm oranı %1.1 olarak kabul edilir ;
 • Ortalama Sayfa Yükleme Süresi : Mobil ve masaüstü ortalama sayfa yükleme sürelerinizin çok uzun olmadığından emin olmak için bu sayıyı takip ediyor olmalısınız. Daha önce de belirtildiği gibi, ideal yükleme süresi 2 saniyeden fazla olmamalıdır;
 • Organik Tıklama Oranı (TO) : TO, bir arama motoru sonucunu tıklayan kişilerin sayısını izler. Organik tıklama oranı çoğunlukla sıralama konumu tarafından belirlenir, ancak aynı zamanda bir sonucun başlık etiketi, açıklaması ve URL'sinden de etkilenir. TO izlemenin birincil amacı, etkileşimi ölçmek ve müşterilerinizi daha iyi anlamaktır. Bu ölçüm, hedef kitlenizin hangi materyali büyüleyici bulduğunu, hangi sayfaları ilginç bulduğunu ve hatta hangi acı noktalarına sahip olduğunu ortaya çıkarır.
 • Sayfa İçi Optimizasyon Puanları : Site içi SEO puanı, sitenizin kullanıcıya yönelik ve teknik yönlerinin arama motoru optimizasyonuna, organik trafiğe ve daha yüksek sıralamalara ne kadar katkıda bulunduğunu size söyler. Genel SEO sağlık puanınızı bulmak ve onların tavsiyelerine uyarak geliştirmek için s eositcheckup.com'u kullanabilirsiniz ;
 • Gösterimler: Google , gösterimleri, ücretli Google Ads arama gösterimleri hariç, sitenizdeki bir URL'nin bir kullanıcının arama sonuçlarında görüntülenme sayısı olarak tanımlar;
 • Trafik maliyeti: Trafik maliyeti, Google Ads aracılığıyla organik anahtar kelimelere verilen teklifin tahmini tutarıdır.
Araçları Ayarlama
Şimdi SEO analizlerinizi mükemmelleştirmek için kullanabileceğiniz araçlardan bahsedelim.

Whatagraph
Whatagraph, pazarlamacıların çeşitli platformlarda kampanya sonuçlarını izlemelerine olanak tanıyan bir araçtır. Ayrıntılı SEO raporları oluşturun ve veri içgörülerinin yol göstermesine izin verin. Otomatik SEO raporlama aracımızı kullanarak , arama motoru optimizasyonu çabalarınızın etkinliğini değerlendirebilirsiniz. Whatagraph , diğer SEO araçlarının yanı sıra Google Analytics, Google Arama Konsolu , SEMrush ve Ahrefs ile bağlantı kurar. SEO raporlama yazılımımız  , daha önce bahsedilen metriklerden herhangi birini izlemenize ve web sitenizin performansını hemen öğrenebilmeniz için bunları görsel olarak sunmanıza olanak tanır .

Seo Analiz Araçları

Whatagraph'ın özellikleri, pazarlamacıların, ziyaretçilerin web siteleriyle nasıl etkileşime girdiğine ilişkin kalıpları tespit etmelerine yardımcı olur. Bu özellikler şunları içerir:
 • Veri analizi, izleme, raporlama, toplama ve görselleştirme;
 • Zaman içinde verilerdeki değişiklikleri gösteren puan kartları ve hareket çizelgeleri ile veri görselleştirme;
 • Verileri analiz etmenize ve farklı kanal performansını tek bir yerde karşılaştırmanıza yardımcı olacak kanallar arası raporlama;
 • Huni analizi;
 • Veri toplama API'leri;
 • Reklam, edinme, hedef kitle davranışı ve dönüşüm için özel raporlar;
 • E-posta tabanlı paylaşım;
 • Etkileşimli panolar ve raporlar.
Google Analytics
Google Analytics, arama motoru optimizasyonu (SEO) için temel analitik araçlar ve istatistikler sunan bir web analiz platformudur. Her izleyiciden kullanıcı verilerini toplamak için sayfa etiketleri kullanırlar.

Her sayfanın Google Analytics izleme koduna bir JavaScript sayfa etiketi  eklenir . Bu etiket, her ziyaretçinin web tarayıcısından veri toplar ve Google'ın veri toplama sunucularından birine gönderir. Google Analytics daha sonra aşağıdakiler gibi verileri izlemek ve görselleştirmek için özelleştirilebilir raporlar oluşturur:
 • Kullanıcı sayısı;
 • Hemen çıkma oranları;
 • Ortalama seans süreleri;
 • Kanallara göre oturumlar;
 • Sayfa Görüntüleme Sayısı;  
 • Dönüşüm oranları.  
Google Arama Konsolu
Google Arama Konsolu (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları), web sitenizin arama sonuçlarındaki görünümünü yönetmenize ve sorun gidermenize olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir. Teknik hataları tespit etmek ve çözmek, site haritaları göndermek ve geri bağlantıları görüntülemek için kullanılabilir.

Bing Web Yöneticisi Araçları
Bing'in Web Yöneticisi Araçları  , web sitesi sahiplerinin sitelerinin durumunu Bing'in arama sonuçlarında takip etmelerini sağlayan kullanışlı bir araçtır. Aşağıdaki gibi arama verileri sağlar:
 • Site trafiği;
 • Sıralamalar;
 • indeksleme.

Ahrefler
Ahrefs, bağlantı kurma, anahtar kelime araştırması, rakip analizi, sıralama takibi ve site denetimleri için araçlar içeren bir SEO yazılım paketidir. Ahrefs acc ile:
 • Anahtar Kelimeleri Tanımlayın;
 • Sitenizi denetleyin;
 • Web Sitesinin İçeriğini Kontrol Edin;
 • Sıralamanızı takip edin;
 • Rakiplerin Geri Bağlantılarını Kontrol Edin;
 • Kırık Linkleri Belirleyin.
Ahrefs, piyasadaki herhangi bir aracın en büyük geri bağlantı endeksine sahiptir. Rakiplerinizin SEO yöntemlerini, geri bağlantılarını, anahtar kelimelerini ve diğer faktörleri izlemek için bu aracı kullanabilirsiniz.  Yine de bir bütçeniz varsa, Ahrefs'e benzer bir işlevi daha düşük bir fiyata gerçekleştiren bazı  alternatifler var.

SEO Analitik Raporları ve Gösterge Tabloları
Whatagraph, hızlı bir şekilde özel bir SEO panosu veya raporu oluşturmanıza yardımcı olacak çeşitli şablon ve pencere öğesi seçenekleri sunar. İstediğiniz kadar ayrıntılı veya kısa olacaklar; her iki durumda da eşit derecede görsel olarak çekici ve anlaşılması kolay olacaklardır. 

SEO Analitik Raporları ve Gösterge Tabloları

En popüler SEO panolarından biri SEO Beyaz Etiket Panosudur . Uzmanlar, aşağıdakileri görüntülemek için bu panoyu oluşturur: SEO çalışmalarınızın başarısını göstermek için anahtar kelime sıralamaları, en iyi performans gösteren sayfalar, TO ve diğer ölçümler. 

SEO Beyaz Etiket Panosu şunları değerlendirir:
 • En iyi açılış sayfaları;
 • Trafik kaynakları;
 • Çıkma Oranı;
 • TO;
 • Organik anahtar kelimeler. 

Web sitesi SEO sonuçlarını hedeflerle karşılaştırmaya ihtiyaç duyulsaydı, bir Google Analytics SEO raporu kullanışlı olurdu. Whatagraph, KPI ilerlemesinin basit bir şekilde izlenmesine izin vermek için bir Google Analytics hesabına bağlanabilir. Whatagraph'ın özelliklerinden biri olan 'hedef widget'ları, uzmanların SEO hedeflerinin başarısını kolayca takip etmelerini sağlar. Bu hedeflere ulaşmak için bir zaman dilimi bile belirleyebilirler .

Günümüz de Facebook üzerinden gruplar Seo Analiz Google Sıralama Yarışması adı altında Seo yarışmaları düzenlemekte. Bu sebeple Seo'cu olmak isteyen girişimciler kendilerini daha fazla geliştirecektir.
Bazen SEO uzmanlarının biraz daha fazla bilgiye erişmesi gerekir. Veri kalıplarını bulmak veya mevcut eğilimleri anlamak için. Kapsamlı bir SEO raporlama panosu , Google Arama Konsolu, Google Analytics gibi en popüler platformlara bağlanır; veya SEMrush ve tüm önemli SEO içgörülerine ve ölçümlerine tek bir yerden erişim sağlar.

Son olarak, Anahtar Kelime Sıralama Raporlarından bahsetmemiz gerekiyor . İhtiyacınız olmayan tek bir SEO uzmanı bulamazsınız! En iyi anahtar kelimeleri belirlemek ve bilinçli içerik oluşturma kararları vermek için hedeflenen anahtar kelime sıralamalarını izlemeye ve filtrelemeye başlayın.

Anahtar Kelime Sıralama Raporları
Whatagraph'ın Anahtar Kelime Sıralama Raporları , otomatik olarak güncel bilgileri çeker ve hatta bunları size uygun bir zamanda - günlük, haftalık , aylık ve hatta üç ayda bir - gönderilmek üzere planlayabilir. Çok kısa sürede kapsamlı performans raporları oluşturun ve dağıtın.

Seo Analiz Google Sıralama Yarışması (Seo Yarışmaları)
Facebook "Seo Analiz Grubu" üzerinden "Seçkin Talanöz" bey tarafından düzenlenen yarışma, Seo Piyasasına değer kattı. Seo Analiz Google Sıralama Yarışması'nın ödülü 12.500TL tutarında olduğunu belirttiler. Bir çok Seo işlemlerine hakim olan bilgin kişiler yarışmaya katıldılar. 3 Ay sürecek olan bu profesyonel çalışma 31 Mart akşamı yarışma son bulacak ve kazananlar açıklanacaktır. Şimdi den kazananı tebrik eder daha iyilerini yapmasını dileriz.

Sonuç olarak
Bir SEO kampanyası yürütmenin en avantajlı yönlerinden biri, gelecekte çalışmak için büyük miktarda veri oluşturacak olmanızdır. Bu veriler, veriye dayalı kararlar vermenizi ve daha iyi stratejiler geliştirmenizi sağlayacaktır.

Bu verilerden yararlanmak ve başarılı SEO yol haritaları oluşturmak için bir analiz aracına ihtiyacınız var. Whatagraph'ın 7 günlük ücretsiz deneme sürümüne kaydolun ve sizin için en değerli olan SEO raporlarını oluşturmaya başlayın.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum